Malá Pravčická brána a Šaunštejn

Malá Pravčická brána je menší „sestřičkou“ slavné Pravčické brány a patří mezi nenápadné, ale malebné přírodní útvary v Národním parku České Švýcarsko a má tu výhodu, že se tu (pravděpodobně) nebudete muset prodírat davy turistů, na druhou stranu na tu velkou Pravčickou bránu to není tak daleko, takže si můžete naplánovat trasu a stihnete tak navštívit brány obě.

Jedná se o přírodní pískovcový skalní most, tedy útvar, který vznikl přirozeným zvětráváním a erozí měkkého pískovce. I když je mnohem menší než Pravčická brána (má výšku asi 2,3 metru a rozpětí kolem 3,3 metru), má svůj osobitý půvab a kouzelnou atmosféru.

Brána je zasazena v krásné lesní krajině a je snadno přístupná pěšky. Leží v blízkosti oblíbené turistické trasy mezi Mezní Loukou a Vysokou Lípou, konkrétně na červené turistické značce.

Tip na zdolání obou Pravčických branQR-BUS_Vysoka-Lipa_Saunstejn_Mala-Pravcicka-brana_Vyhlidka-Fenix_Pravcicka-brana_BUS

BUS – Vysoká Lípa – Šaunštejn – Malá Pravčická brána – Vyhlídka Fénix – Pravčická brána – BUS

  • Mapa: zde
  • Délka: cca 15 km
  • Časová náročnost: 5-6 hodin klidnou chůzí
  • Náročnost: středně těžká (převýšení cca 500m, několik výšlapů, většinou pohodlné stezky)
  • Doprava tam: z Děčína nebo Krásné Lípy BUS 434, do zastávky „Jetřichovice, Vysoká Lípa, rest.“ (celoročně)
  • Doprava zpět: do Děčína nebo Krásné Lípy BUS 434, ze zastávky „Hřensko, Pravčická brána“ (celoročně)

  • Malebné a klidné místo – Na rozdíl od Pravčické brány zde bývá mnohem méně turistů.

  • Skvělý výhled – Nad bránou je skalní vyhlídka, ze které je krásný pohled na okolní lesy.

  • Snadná dostupnost – Nachází se cca 1,5 km od Vysoké Lípy a je to příjemná zastávka na trase do Hřenska.

  • Zajímavý geologický útvar – Ukazuje procesy zvětrávání pískovce v menším měřítku než Pravčická brána.

  • Nejbližší výchozí body: Vysoká Lípa, Mezní Louka.

Milštejn

Ještě jednu skalní bránu najdeme v severních Čechách, trochu východněji v Lužických horách.

Skalní brána Milštejn je tvořená z metamorfovaných hornin – konkrétně z fylitu nebo břidlic. To je dost neobvyklé, protože většina přírodních skalních oken a bran v ČR vzniká právě v pískovcích.

Tato brána je vlastně rozsedlinové skalní okno ve fylitové skále (někdy se uvádí i krystalické břidlice), a vznikla mechanickým zvětráváním a rozpadem vrstevnaté horniny, nikoli typickou pískovcovou erozí.

Šaunštejn

Kousek (asi půl kilometru) od Malé Pravčické brány najdeme skalní hrádek Šaunštejn, známý také jako Loupežnický hrad. Tento pozoruhodný skalní útvar se tyčí nad obcí Vysoká Lípa a nabízí nejen pohled do historie, ale i nezapomenutelné výhledy a dávku adrenalinu při výstupu.

Skalní hrad Šaunštejn západ slunce (foto: Radek Liška)

Trocha historie

Šaunštejn byl postaven pravděpodobně ve 14. století jako strážní hrad, který měl chránit zemskou stezku vedoucí z Čech do Německa. Díky své poloze na skalním masivu byl těžko přístupný a sloužil jako útočiště nejen pro strážce hranic, ale později i pro různé zbojníky – odtud přezdívka Loupežnický hrad. Dnes z původního hradu zbyly jen vytesané prostory ve skále a stopy po bývalých dřevěných konstrukcích, které dávají tušit, jak se tu kdysi žilo.

Cesta k hradu

Na Šaunštejn se dostanete po červené turistické značce z Vysoké Lípy, přibližně 1 km dlouhou trasou, která vede malebným lesem. Samotný výstup na skalní masiv není úplně nenáročný – čekají vás úzké železné žebříky a skalní schody, ale s trochou opatrnosti ho zvládne většina návštěvníků včetně dětí (pod dohledem) od zhruba 6 let výše.

Výhled, který stojí za to

Za námahu při výstupu budete odměněni nádherným panoramatickým výhledem na krajinu Českého Švýcarska – v dálce uvidíte Pravčickou bránu, Růžovský vrch nebo třeba stolové hory na německé straně hranice. Šaunštejn je ideální místo pro milovníky fotografie, romantiky i klidného rozjímání nad krajinou.

Šaunštejn není jediný!

Českosaské Švýcarsko (hlavně jeho česká část) je plné tajemných zbytků skalních hrádků, které kdysi sloužily jako strážní body, útočiště pro menší posádky – a podle pověstí i pro loupežníky. Severně od obce Jetřichovice najdete hrádek Falkenštejn. Nedaleko od Kyjova je Kyjovský hrádek, u Doubice Chřibský hrádek a cestou z Brtníků do Kyjovského údolí najdete hrádek Loupežný.

A ještě pár tipů:

  • Vstupné: zdarma

  • Vhodné období: jaro až podzim (v zimě je přístupný, ale může výstup být kvůli námraze nebezpečný)

  • Obuv: doporučujeme pevné turistické boty

  • S dětmi: ano, ale s dohledem – výstup je místy velmi příkrý

  • Psi: na vodítku zvládnou trasu k hradu, ale samotný výstup na skálu je pro ně nevhodný