Jízdní tarify (Trilex, jednodenní jízdenka Labe-Elbe, EURO NISA TICKET+)

Jízdní tarify (Trilex, jednodenní jízdenka Labe-Elbe, EURO NISA TICKET+)

Za normálních okolností touto dobou již bývala zahájena oficiální turistická sezóna, nyní vyčkáváme, zda dojde k ukončení některých omezení a bude opět možnost alespoň individuálně cestovat nejen po vlastním okrese. Snad někdy i do blízkého zahraničí.

Pokud k tomu skutečně s ukončením nouzového stavu dojde, nabízí se (jako každý rok) využít služeb veřejných dopravců. O nových linkách jsme již informovali, stejně jako o některých dopravních omezeních.

Od minulé sezóny ovšem došlo k úpravám tarifů.

Ústecký kraj

O jízdenkách Labe-Elbe, které umožňují neomezené jednodenní cestování v rámci integrovaných dopravních systémů DÚK a VVO, podrobně na stránkách kraje nebo německého dopravního svazu VVO. Individuální jízdenka stojí 300,-, skupinová pro 5 osob 630,-.

Pokud budete cestovat jen v rámci Ústeckého kraje, nabízí se síťová jízdenka DÚK, více informací na krajském webu. Základní jízdenka pro jednu osobu vyjde na 140,-, skupinová pro 5 osob 360,-.

Liberecký kraj

Sousední kraj užívá obdobnou jízdenku EURO-NISA-Ticket+. Informace na webu ČD nebo dopravního systému Libereckého kraje. Individuální jízdenka stojí 260,- , skupinová pro 5 osob 510,-.

Zde došlo od 1. 4. 2021 k poměrně dramatickému nárůstu ceny, nutno však podotknout, že nabízí i některé nové možnosti:

1. Jízdenky jednodenní i vícedenní
2. Jízdenka platí v tramvajích, vlacích a autobusech Libereckého kraje, v Horní Lužici a přilehlé části Polska, vč. MHD Liberec, Jablonec, Görlitz
3. Jízdenka platí na všech vlacích ve Šluknovském výběžku (ÚK) i na spojnici Rumburk – Jedlová - Česká Lípa
4. Lanovka na Ještěd a úzkorozchodka na Oybin – na lanovce se k jízdence doplácí 35 Kč/os.  a v úzkorozchodce 5 EUR/os. ! za každou jízdu !
5. U mnoha turistických cílů získáte při předložení jízdenky ENT+ slevu ze vstupného nebo jiné výhody poskytované provozovatelem turistických služeb.

Turistická jízdenka EURO-NISA-Ticket je společným mezinárodním produktem tří zemí a na rozdíl od ceny v korunách, která bylo od začátku zavedení na stejné úrovni dle cen z roku 2004, byla cena v Polsku i Německu již nejednou zvyšována. Proto po více jak 16 letech muselo dojít k cenové úpravě, během které se změnila i struktura jízdenky na nový produkt EURO-NISA-Ticket+ s podporou cestování rodin. Jízdenka ENT+ nabízí mnohem větší sortiment typů jízdného, pro vícečlenné skupiny a je také ve třídenní variantě. Ke každé jízdence lze navíc bezplatně přepravit 2 děti ve věku od 6 do 15 let. Postupně bude jízdenka nabízet slevový benefit u poskytovatelů služeb v cestovním ruchu. Její platnost se zároveň rozšířila na vlacích hlouběji do Šluknovského výběžku (až do Dolní Poustevny).

Ve vlacích Trilex na trati Varnsdorf - Liberec jsou tarify uvedeny v přehledné tabulce zde.

Od 1. 7. 2022 došlo k další cenové úpravě jízdenky EURO-NISA-Ticket+, podrobnosti zde.

Saxon-Bohemian Switzerland