Mami, tati, pojďme si hrát!

Mami, tati, pojďme si hrát!

České Švýcarsko, krajina plná rozmanitých skal, kopců, travnatých luk a pohádkových západů slunce. Inspirace pro mnoho režisérů, kteří si její neokoukaná místa pravidelně vybírají do svých tajuplných příběhů a pohádek. Dolský mlýn, Panská skála, Pravčická brána i Děčínský Sněžník jsou místa, kde se nejednou zjevily pohádkové bytosti. Pojďte se s námi vrátit zpět do dětských let, upusťte uzdu své fantazie a staňte se parťákem pro své děti. Ukažte jim, že máma i táta se pořád umí bavit a vezměte je na průzkum.

Zoo Děčín

 

Protože Vás a Vaše děti čekají letní prázdniny, zveme Vás k nám, u nás se nudit nebudete. Míst k objevování je nepřeberné množství a každý výlet v přírodě jde přizpůsobit dětem, vybrali jsme tak ta, která jsou pro nejmenší členy rodiny přímo určená.

Již 7 let seznamuje lesní zážitkový areál Rysí stezka - Mezní Louka malé i velké návštěvníky velice kreativním způsobem s péčí o místní lesy. Auto nechte na centrálním parkovišti na Mezní Louce a vydejte se 250 metrů po červené značce směrem k Pravčické bráně, narazíte na odbočku na Rysí stezku a je jen na Vás, zda se rozhodnete pro kratší, 300 metrů dlouhý okruh po červené, či 800 metrů dlouhý okruh po modré značce. Viděli jste už lýkožroutí prolézačku či stromový panelák? Slyšeli jste někdy „stromový dendrofon“? Že ne? Tak to je nejlepší obě trasy spojit dohromady. Protože je stezka dlouhá 1,5 kilometru, není problém zde strávit s dětmi celé dopoledne.
Naberte síly na obědě, třeba u Fořta a hurá na hřiště na Mezní Louce. Máte totiž jedinečnou možnost vyšplhat na vrchol modelu Pravčické brány. Na tu opravdovou se totiž již 40 let nesmí vstoupit.

Víte, že…v letošním roce se areál Rysí stezky dočká nové 25 m dlouhé lávky, která umožní vystoupat na vývratovou plochu po vichřici a pozorovat samovolnou obnovu lesa?

Lesní zážitkový areál Rysí stezka - Mezní Louka

 

Jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí je rozhodně plavba v soutěskách na lodičkách v  Hřensku. Pokud se rozhodnete tento výlet absolvovat autem a s kočárkem, tak rozhodně doporučujeme co nejdříve ráno zaparkovat  v Hřensku (ideálně do 9:00) a vydat se na cestu dlouhou 2 kilometry k Edmundově soutěsce. Kočárek můžete dát do lodičky, nebo nechat u pokladen a pak už si užít 20 minut dlouhou plavbu lodičkou, během které se zaposloucháte do zajímavých historek gondoliérů nebo se necháte smáčet kapkami vody z provázkového vodopádu.  

Pokud se vydáte i na Divokou soutěsku, tak počítejte s dalšími dvěma kilometry navíc a cesta není vhodná pro kočárky. Mezi soutěskami je i malý stánek s občerstvením, ve kterém si můžete koupit buřty a opéct si je. 

Plavba v soutěskách na lodičkách v Hřensku

 

Mikrovýlet do Rynartic na Trpasličí skálu je ideální, jako drobný  úplatek během cesty za dobrodružstvím, který nezabere více jak 20 minut, ale přesto, jelikož je celý po schodech, dá zabrat. Kdo by neznal Sněhurku a 7 trpaslíků? Podaří se Vám najít všech 7 roztodivných mužíků? Uvidíte, že i dospělým to dá práci. Pro hodně malé děti jen se zvýšenou opatrností.

Trpasličí skála v Rynarticích

 

Naučná stezka, kterou zvládnou i nejmenší děti v kočárku či na odrážedle, je dostupná v Srbské Kamenici. Od Kavárny v přírodě, kde můžete i zaparkovat, vede asfaltka procházející kolem přírodní rezervace Adra, v níž jsou umístěné vyřezávané skluzavky, houpačky, domečky, bludiště a další atrakce. Kdo by se chtěl pokochat výhledy, může nechat kočárek a odrážedlo v lese pod Vyhlídkou nad jezírkem, výhled na Srbskou Kamenici za to dobrodružství stojí.  Komu by to ještě nestačilo, může se od Infocentra vydat k lesnímu divadlu, kde Vám děti mohou zahrát vlastní představení. Celá procházka je dlouhá cca 1,5 kilometru a i s hraním na ní strávíte příjemné dopoledne. Občerstvit se můžete v Zelené hospodě, kde se děti vyřádí na místním hřišti.

Naučná stezka v Srbské Kamenici

 

V loňském roce Česká Kamenice otevřela Park miniatur Mlýnky Brand. Na jednom místě najdete kopie českokamenických domů a areál Mlýnku s pohyblivými částmi rozmístěných v okolí potůčku. Došlo tak k obnovení tradice, původní park miniatur zde stál před 1. sv. válkou. Z centra města můžete klidně i s kočárkem a malými dětmi udělat malý výlet, který Vám zabere zhruba 1,5 hodiny.

Park miniatur Mlýnky Brand

 

Kam vyrazit při nepřízni počasí?

Celodenní výlet do Děčína
Zámek Děčín nabízí kostýmové prohlídky pro děti. Pokud si chcete zablbnout, tak nevynechejte Hopsárium – největší kryté hřiště v severních Čechách. Pro malé badatele Expozice Rajské ostrovy připravila oddělenou vnitřní expozici ZOO. A potápky určitě potěší místní Aquapark s venkovním i krytý bazénem, atrakcemi a dětským koutkem s pískovištěm.

Aquapark Děčín

 

Interaktivní expozice Českého Švýcarska
Expozice je umístěna v samém srdci Informačního střediska v Krásné Lípě. Umožní poznat krajinu Českého Švýcarska všemi smysly. Ve dvou patrech naditých interaktivními exponáty můžete strávit příjemné dopoledne. Proleťte se v balonu, vyzkoušejte dendrofon nebo obdivujte větrný mlýn. A tip pro rodiče je pivovar Falkenštejn, jen pár metrů vedle.

Interaktivní expozice Českého Švýcarska

 

Na skok do Šluknovského zámku
Nejsevernější zámek České republiky celé léto patří dětem. Rozličné výstavy v kombinaci s kávou a zákuskem zajistí zábavu minimálně na celé dopoledne. Na hlavní sezónu 2022 jsou připraveny Obří deskové hry a optické klamy, výstava Historie mlsání, která Vás zavede do historie mlsání, historické cukrárny nebo do výrobny sladkostí a také můžete nahlédnout do Života malých aristokratů.

Šluknovský zámek

Sächsische-Böhmische Schweiz