Tanečnice

Priorita (od největší po nejmenší)
700

Tanečnice

Popis

Vynechat při zimním putování po rozhlednách Českosaského Švýcarska věž, která je vůbec nejsevernější vyhlídkovou stavbou Česka, byla by velká chyba.

Návrší nad Mikulášovicemi bývalo prý v mytických dobách dějištěm tanců divých žen, proto tedy od nepaměti nese jméno Tanečnice. Vyhlídku odtud mnozí považují za vůbec nejucelenější v Českosaském Švýcarsku. To dobře věděli už naši předci, kteří jen kvůli stavbě rozhledny založili okrašlovací spolek a v roce 1886 tu vztyčili pozoruhodnou sedmipatrovou dřevěnou stavbu s vyhlídkovým ochozem, která ale neodolala mohutné vichřici v roce 1903.

Už dva roky na to ale mikulášovičtí, tak trochu ve stylu a duchu industriálních staveb v obci, vybudovali rozhlednu novou – a ta stojí dodnes. Je to cihlová stavba zpevněná ocelovými pásy, šestadvacet metrů vysoká, sytě červená, prostě Tanečnice - parádnice. Kdo by sem v zimě zamířil autem, ať ho nechá dole v Tomášově a vydá se nahoru po lesní cestě pěšky. Nepřítomnost zákazu vjezdu věru neznamená, že by se smělo dojet až k rozhledně, nesmí. Daleký rozhled má být přece zaslouženou odměnou za výstup na kopec. A navíc, cesta zimním lesem, kdy se na větvích suší rozvěšené sněhové krajky a slunce se prodírá mřížemi stromů – co může být krásnějšího. Uvidíte odtud celou oblast skal Zadního Saského Švýcarska s Malým a Velkým Winterbergem, skalními městy Affensteine a Schrammsteine, stolové hory na březích Labe, Lužické, Krušné i Jizerské hory, České středohoří a samozřejmě i České nizozemí a Horní Lužici.

Otvírací doba

V zimě je rozhledna přístupná od čtvrtka do neděle od 10 do 16 hodin s výjimkou mimořádně nepříznivého počasí. Vstupenky koupíte v přilehlé Kolibě.