Loreta Rumburk

Priorita (od největší po nejmenší)
900

Loreta Rumburk

Popis

Největším magnetem města Rumburka je bezesporu nejsevernější loreta v Česku, nádherná loretánská kaple obklopená ambitem a přiléhající ke klášternímu kostelu sv. Vavřince.

Její velkou předností je, že vítá návštěvníky po celý rok, a tak se sem můžete zajít podívat a nasát podivuhodnou klidnou a smířenou atmosféru hluboce duchovního místa bez omezení, s báječnou šancí natrefit tu adventní nebo vánoční koncert.

Rumburskou loretu stráží kamenná balustráda bohatě zdobená sochami. Po pár schůdcích vstoupíte do úplně jiného světa. Nádherný ambit tu vytváří až skoro magickou hradbu, která nevpustí stres a shon. Ta hradba navíc chrání křehký a přitom velmi pevný ostrov – Svatou chýši tyčící se uprostřed Rajského dvora. Nádherně zdobená sloupy, sochami a reliéfy ukrývá tradiční interiér korunovaný soškou černé Madony s Jezulátkem.

A pak už jen pomalu jdete ambitem, protože spěch se sem prostě nějak nehodí, díváte se na nástropní malby, obdivujete rekonstruované rohové kaple a pak, se zatajeným dechem, minete Kristovo vězení hlídané přísným římským vojákem a zastavíte se před nádhernými Svatými schody, které nikdy neprošly přestavbou a po rekonstrukci jsou opět lemovány lóžemi se sochami vysmívajících se židů i zbičovaného Krista.

Součástí areálu je stálá expozice církevního umění Šluknovska, pořádají se tu pozoruhodné akce, koncerty, prohlídky při svíčkách, prohlídky technického zázemí Lorety, i do kostela se podíváte… Nedávno se do ambitu vrátily i rekonstruované obrazy křížové cesty a zcela mladá je i působivá stálá expozice o historii rumburské Lorety.

Otvírací doba

listopad – březen:

Pondělí zavřeno
Úterý 09:00 - 16:00
Středa 09:00 - 16:00
Čtvrtek 09:00 - 16:00
Pátek 09:00 - 16:00
Sobota 09:00 - 16:00
Neděle zavřeno

 

Telefon
+420 604 555 922
E-mail
@email