Křížová hora a Tolštejn

Priorita (od největší po nejmenší)
600

Křížová hora a Tolštejn

Popis

Jiřetín pod Jedlovou je půvabná obec na rozhraní Českého Švýcarska a Lužických hor, nad níž se zvedají tři pozoruhodné vrcholy.

Nejnižší a nejbližší z nich je Křížová hora. Proslulá je především pozdně barokní křížovou cestou, jednou z nejznámějších památek v zemi. Celý areál pašijové křížové cesty začíná na úpatí a vrcholí na temeni Křížové hory. V zimě je to zážitek velmi tajemný, neboť události spojené s Kristovým ukřižováním máme tradičně spojené s jarem. Apoštolové spící v Getsemanské zahradě a Kristus navštívený andělem v závějích sněhu, to je cosi, nač zvyklí nejsme. A přece je krásné projít kolem jednotlivých kapliček až nahoru, ke kapli Povýšení sv. Kříže, k zázračné studánce hlídané sochou Panny Marie a cestou ke Svatému hrobu zastavit se uprostřed vrcholového palouku, vztáhnout ruce dlaněmi k nebi a vnímat mimořádně silný proud telurické energie, který tu vyvěrá.

Druhým vrcholem je Jedlová, na niž vás zveme jinde, a třetím bezmála bájný Tolštejn, zřícenina hradu, který podle některých vyobrazeních v kronikách míval nesčetně vysokých štíhlých věží a strašilo na něm ostošest. Dnes je tu několik vyhlídkových plošin spojených schody i lávkami a příjemné občerstvení. A o pátečních a sobotních večerech tu můžete vystoupat na vyhlídky za tmy a dívat se na setmělou krajinu, na světelné hrozny blízkých vesniček i měst.

Otvírací doba

Křížová cesta je přístupná kdykoli, na Tolštejn můžete vystoupat od pondělí do čtvrtka od 10 do 17 hodin, v pátek a sobotu od 9 až do 21 hodin a v neděli od 9 do 17 hodin.