Dymník

Priorita (od největší po nejmenší)
400

Dymník

Popis

Nad městem Rumburkem tyčí se kopec, na němž se v hlubokém středověku zapalovaly strážní ohně, ze kterých stoupal k nebi hustý dým.

Rauchberg, později Dymník, je tedy svrchovaně logické jméno. Že by tu měla být rozhledna, je každému jasné už zdálky. A ona tu je. Za svůj vznik ale nevděčí žádnému spolku, jako je tomu běžné u jejích sester. Nese název Augustova věž a je vlastně svérázným darem k šedesátinám. Sám sobě ji v roce 1896 věnoval jistý August Wenschuch, takto člen rumburské městské rady.

Stavba se mimořádně povedla. Je to patnáct metrů vysoký cihlový válec na kamenném podstavci. Na vrcholu byla těsně před první světovou válkou zastřešena a okny opatřena vyhlídková plošina, takže i tady turista byl a dodnes je chráněn před větrem, sněhem a mrazem. Dnes se o rozhlednu, podobně jako o její sestru na nedaleké Vlčí hoře, stará krásnolipský Klub českých turistů. Budiž jim za to dík, protože pohled do krajiny je odtud opravdu báječný. V první řadě je možno přehlédnout celé České nizozemí, jak se po staletí říkávalo oblasti dnes známé spíše jako Šluknovský výběžek. Hradba Ještědsko-kozákovského hřbetu i bližší sopečné panorama Lužických hor jsou odtud vidět velkolepě, Českosaské Švýcarsko na obzoru už působí spíše jako ukázněná suita stále ještě dominantního Růžáku, na severovýchodě se pak otevírá pohled na Žitavské hory i jejich zvlněné předhůří. Nedaleko rozhledny je navíc k prožití pozoruhodné komponované srocení novodobých granitových menhirů Stromu života, neobvyklého labyrintu vystavěného na principech obsažených v kabale, Starém zákonu, pohanských rituálech i astrologii.

Otvírací doba

Zimní otvírací doba: 1. listopadu – 31. března

Pondělí zavřeno
Úterý zavřeno
Středa zavřeno
Čtvrtek zavřeno
Pátek zavřeno
Sobota 10:00 - 15:00
Neděle 10:00 - 15:00

Po domluvě (tel.: 721 516 312) je možné pro skupiny otevřít rozhlednu i mimo uvedenou otvírací dobu.