Požár v Českém Švýcarsku: AKTUÁLNÍ INFORMACE CZ/EN

Požár v Českém Švýcarsku: AKTUÁLNÍ INFORMACE CZ/EN

EN/ For the English version, scroll down. 

29.7., 9:47

Magistrát města Děčín na návrh Správy národního parku vydal tzv. opatření o dočasném vyloučení vstupu do lesa na území národního parku v území ORP Děčín s několika výjimkami pro vstup, mezi které patří:

🟢 např. Jetřichovicko s oblíbenými vyhlídkami (Mariina, Vilemína stěna nebo Rudolfův Kámen), Tokáň, Pavlinino údolí, Růžovský vrch, rozhledna Růženka apod. V těchto částech je možný pohyb POUZE po turistických cestách. Ostatní lokality mimo toto území jsou přístupné bez omezení. Je nutné dbát zvýšené opatrnosti v souvislosti s vysokým rizikem požárů.

🟢 Ostatní části národního parku a destinace České Švýcarsko jsou přístupné a bezpečné, zároveň se zde nepohybují složky IZS. Pro návštěvníky jsou tedy přístupné lokality Tisá, Ostrov, Sněžník, okolí Děčína, Srbská Kamenice, okolí České Kamenice a Krásné Lípy, Doubice, Vlčí hora a celý Šluknovský výběžek včetně Lužických hor.

🔴 Nadále jsou však uzavřeny tyto obce a lokality, kde stále probíhají hasební práce: Hřensko, Mezní Louka, obě soutěsky, Pravčická brána, Mezná, Šaunštejn, Zadní Jetřichovice a Česká silnice, Dolský mlýn, Kamenická vyhlídka, Vysoká Lípa, okraj obce Janov.

 

Mapa uzavřeného území

29.7. 12:00

✔️ Informace ze Saska od kolegů z Tourismusverband Sächsische Schweiz 

🔴 Vstup do lesů na celém území Saského Švýcarska a saské východní části Krušných hor je uzavřen do odvolání. Požár dále sužuje několik ohnisek a přiblížil se i k obci Schmilka. Saská vláda nedoporučuje lidem s dýchacími obtížemi ve spádových oblastech kouře pobývat venku ani větrat. Hraniční přechod Hřensko-Schmilka je stále uzavřen.

🟢 Bez omezení jsou otevřeny např. pevnost Königstein, hrad Stolpen, Felsenbühne Rathen, všechna muzea a indoor aktivity. Pro překročení hranic můžete využít přechody v Petrovicích a Dolní Poustevně.

 

✔️ V pátek dopoledne byla nejsložitější situace opět v okolí Mezné (oheň se podařilo dostat pod kontrolu) a v okolí Zadních Jetřichovic z německé strany

PŘÍVOZ v Dolním Žlebu je z důvodu nízké hladiny Labe dočasně MIMO PROVOZ. Zdroj Město Děčín

✔️ Pracovníci Správy NP nyní instalují uzávěry a cedule do uzavřených oblastí. Na cedulích je odkaz i na náš web jako info pro návštěvníky
✔️ Podrobné info v AJ a v NJ již brzy na našem webu. CzechTourism s námi připravuje kampaně na podporu turismu v Českém Švýcarsku. V tuto chvíli si předáváme informace s kolegy ze zastoupení v Německu a Polsku.
✔️ Ústecký krajBrána do Čech přislíbili finanční příspěvek na kampaň na restart cestovního ruchu po požáru. 


✔️ Pokud se jako turista/návštěvník nenacházíte v zasažené nebo ohrožené oblasti, nejvíce situaci pomůžete tím, že nebudete vstupovat do uzavřených lokalit. Zároveň není důvod k rušení pobytů a odjezdům z destinace. Severovýchodní část destinace (okolí Chřibské, Krásné Lípy, Doubic, Kyjova, Vlčí Hory a také periferní oblasti - Lužické a Žitavské hory, České středohoří) nabízí nespočet krásných cílů, jejichž návštěvou nebudete překážet zasahujícím složkám IZS. 


✔️ Příští týden vyjde mimořádný Informační servis. 
✔️ Velmi aktivní je stále skupina Pomoc pro České Švýcarsko - nabídka/poptávka pomoci

 

Pokud chcete finančně pomoci zasaženým obcím a obyvatelům Českého Švýcarska, neváhejte využít sbírky na portálu Donio: 

https://www.donio.cz/ceskesvycarsko

 


 

Forest fire in Bohemian Switzerland

Due to the forest fire currently ravaging the area around Hrensko, the City of Děčín, at the suggestion of the Bohemian Switzerland National Park Authority, has temporarily restricted access to the forest in national parkland areas in the Děčín municipality with some exceptions.

Areas that are CLOSED

  • Areas where firefighting efforts are still underway, including Hrensko, Mezni Louka, the Edmund Gorge and the Wild Gorge, Pravcicka Brana arch, Mezna, Saunstejn, Zadni Jetrichovice, Ceska silnice, Dolsky mlyn mill, Kamenicka viewpoint, Vysoka Lipa, and the edge of the village of Janov.
  • Entry to the forest is PROHIBITED on the whole area of Saxon Switzerland and the eastern Saxon areas of the Ore Mountains until further notice. The fire is still raging in places and has neared Schmilka. The national border crossing at Hrensko–Schmilka remains closed.

Areas that remain OPEN

  • Jetrichovice viewpoints (Mariina viewpoint, Vilemina stěna cliff, Rudolfuv Kamen rock) Tokan, Pavlinino valley, Ruzovsky hill, Ruzenka viewing tower. These parts of the national park allow movement on hiking trails onlyHeightened caution should be exercised in this area due to the risk of fire.
  • Areas that are open and where emergency service vehicles are not operating inlcude: Tisa, Ostrov, Sneznik, the immediate environs of Decin, Srbska Kamenice, Ceska Kamenice, Krasna Lipa, Doubice, Vlci hora, and the entire Sluknov Spur including the Lusation Mountains.
  • Destinations that are open without restriction on the German side of the borderinclude Konigstein fortress, Stolpen castle, Felsenbuhne, Rathen, and museums and indoor activities. The border crossings at Petrovice and Dolni Poustevna are open.

 

Sdílet