Načerpejte kouzlo Vánoc na saských vánočních trzích

Načerpejte kouzlo Vánoc na saských vánočních trzích

Andrea Kadlecová

Láskyplně vyzdobené adventní trhy na hradech, zámcích a romantických návsích v Labských pískovcích každoročně lákají tisíce návštěvníků z České republiky. Tak zkuste opustit hranice a ponořte se do té správné vánoční atmosféry. 

Adventní trhy na pevnosti Königstein

Zámecké Vánoce na Weesensteinu
Zámek Weesenstein v údolí říčky Müglitz, kdysi sídlo hrdých šlechtických rodů a tajná rezidence saských králů, nabízí malebnou kulisu pro Weesensteinské zámecké Vánoce. O prvním adventu zve zámek již tradičně na romantické tržiště. Řemeslníci a obchodníci z okolí a místní restaurace nabízejí rozmanité vánoční výrobky a dobroty. Nabídka sahá od vánočních květinových dekorací přes dřevěné a keramické výrobky až po domácí vánoční štolu. Chcete ještě něco pořídit do mikulášské punčochy? Tady to určitě najdete! 

KDY?  so 27.11.2021 - ne 28.11.2021, vždy od 13:00 do 20:00 hodin
KOLIK? vstupné: 3,00 EUR dospělí a 1,50 EUR děti (od 4 let)

Weesenstein

Historický romantický vánoční trh „Königstein – zimní pohádka“
Vánoční trh na pevnosti Königstein žije z neopakovatelné atmosféry místa a láskyplné inscenace, rukodělných výrobků a autenticity. Muzikanti, kejklíři a loutkáři baví návštěvníky bez velké techniky. Obchodníci nabízejí své zboží jako za starých časů. Z velkých kotlů nad otevřeným ohněm se line vůně svařeného vína a guláše z divočiny. A u ručně poháněného kolotoče uslyšíte dětský smích. Historické tržiště pokračuje i v podzemních chodbách pevnosti. A každý den se otevírá jedno okénko na adventním kalendáři, který je se svými 112 m nejdelší v Německu. 

KDY? všechny čtyři adventní víkendy v sobotu a v neděli,  vždy od 11:00 do 19:00 hodin
KOLIK? vstupné: 13 € dospělí, 10 € se slevou, 31 € rodiny

Königstein

Canalettův trh v Pirně
Město Pirna vzdává svým adventním trhem čest známému italskému malíři vedut Canalettovi, který v 18. století zvěčnil jako dvorní malíř toto půvabné městečko u Labe na jedenácti velkých obrazech.

Náměstí před radnicí dnes vypadá opět téměř stejně jako na těchto obrazech. Během adventního Canalettova trhu tvoří okolní barokní fasády majestátní kulisu pro více než 40 stánků, které nabízejí originální výrobky z Pirny a typické saské dobroty. Jednou z atrakcí je umělecký trh o třetím adventním víkendu. 

KDY? 22.11.2022 – 01.01.2023
KOLIK? zdarma

Pirna

Tannertovy Vánoce v Sebnitz
Sebnitzké Tannertovy Vánoce jsou věnovány nejvýznamnějšímu umělci ve vystřihování v 19. století a této světově unikátní vánoční lidové tvořivosti. Adolf Tannert žil a působil v Sebnitz. Jeho vystřižené siluety slouží odedávna jako dekorace pro sebnitzké stínohry, které můžete na náměstí zakoupit. Podobně jako na vánoční pyramidě se točí vystřižené siluety postav na kulatých, ručně zhotovených věžích ze dřeva a papírů a znázorňují pohyblivé, iluminované obrazové scény. Adventní trh zdobí taková stínohra v nadměrné velikosti.

KDY? 2. advent od pátku do neděle
KOLIK? zdarma

Sebnitz

Gohrischská světélka
Svit svící vytváří ve vsi Gohrisch o druhém adventu působivou atmosféru. O tomto víkendu totiž zapalují místní obyvatelé ve svých domech pod stolovými horami svíce a lampiony. A na návsi zvou vyzdobené stánky s pestrou nabídkou dobrot, řemeslných výrobků a vánočních dekorací k zastavení a vánočnímu naladění.

KDY? 2. advent
KOLIK? zdar
ma

Adventní trhy v údolí Gottleubatal
Bezpočet světel září v lázeňském dvouměstí Bad Gottleuba -Berggießhübel. Tento region byl v 19. století nejvýznamnějším hornickým revírem, v němž se těžila železná ruda. Největší atrakcí je proto v Berggießhübelu každoroční tradiční hornický průvod. V Bad Gottleubě zvou prodejci vůní svařeného vína a svitem svic k romantickým procházkám, zatímco program na jevišti na náměstí šíří předvánoční atmosféru. O čtvrtém adventním víkendu se poprvé uskuteční v idylické vesničce Bienhof další malý vánoční trh.

KDY? 2. advent v neděli Berggießhübel, 3. advent v neděli Bad Gottleuba, 4. advent v sobotu a neděli Bienhof
KOLIK? zdarma

Bad Gottleuba

Romantické parkové Vánoce v Parkhotelu v Bad Schandau
Romantické vily a rozlehlý park až k Labi jsou jako stvořené pro milou vánoční oázu stranou tlačenice na jiných místech. Všechno se třpytí ve hře světel a je s velkou péčí vánočně vyzdobeno. Najdete tu individuálně vybrané řemeslné výrobky z regionu, můžete ochutnat lahůdky na grilu, mlsat sladkosti a také si sami něco vyrobit a vyzkoušet. Děti tu mohou také mnohé objevovat a do lecčeho se zapojit. 

KDY? 2., 3. a 4. advent, v sobotu od 14:00 do 18:00 hodin a v neděli od 12:00 do 18:00 hodin
KOLIK? zdarma

Bad Schandau - Parkhotel

Pro více informací o vánočních trzích v Sasku klikněte ZDE