Kouzlo starých časů ožívá na Šluknovsku

Kouzlo starých časů ožívá na Šluknovsku

Andrea Kadlecová

Šluknovský výběžek už dávno není jen místem, kde dávají lišky dobrou noc. Nekonečné louky, lesy, nedotčená příroda, ale také nevídaně hustá síť rozhleden a památek láká každoročně více zájemců. Když nepřeje počasí a v národním parku je nevlídno, přivítá Vás s otevřenou náručí. Míst k objevování je mnoho, my jsme se tentokrát zaměřili na památky, které jsou po krajině rozeseté jako houby po dešti.

Šluknovsko

Šluknovský zámek – perla saské renesance
Šluknovský zámek není jen místo, kde na Vás dýchne kouzlo starých časů, nýbrž kulturní centrum celého výběžku. Celoročně, 7 dní v týdnu včetně svátků, si můžete projít prvorepublikový prohlídkový okruh. Při návštěvě nevynechejte některou z výstav, kterých je zámek plný. Každý měsíc také připravují různé kulturní akce. Je to ideální místo, kam můžete zajít s dětmi. V přízemí zámku se nachází také výborně vybavené Íčko a zámecká cukrárna.

Šluknovský zámek

Tip: Výstavy ,,Historie mlsání”, ,,Život malých aristokratů” a zámecká herna ,,Obří deskové hry a optické klamy” můžete navštívit až do září.

Výstavy na zámku

 Více informací na stránkách Šluknovského zámku

Loretánská kaple v Rumburku – barokní klenot severních Čech
Největší a nejsevernější loreta na světě, místo, které si můžete prohlédnout, zažít a také načerpat energii. Areál zahrnuje loretánskou kapli, ambit a kostel sv. Vavřince. Pravidelně toto místo oživují kulturní akce. Na prohlídku můžete vyrazit každý den mimo neděle a pondělí. 

Loretánská kaple

Tip: Navštivte loretu v září, to se konají tradiční Loretánské slavnosti.

Loretánské slavnosti

Více informací na stránkách Loretánské kaple.

Podstávkový dům v Lipové – lidová architektura severních Čech
V Lipové stojí vkusně zrekonstruovaný podstávkový dům, ve kterém to vypadá, jako by se zastavil čas. Místní ,,podstávka“ patří mezi nejstarší dochované stavby svého druhu v severních Čechách. Šluknovsko je jedním z mála míst na světě, kde se s těmito stavbami můžete kochat. Od pondělí do neděle, můžete obdivovat citlivou práci restaurátorů. Infocentrum, galerie, muzeum a spousta akcí, to vše láká k návštěvě Lipové.

Podstávkový dům

Tip: Tradiční lipovskou akcí je Lipovský dřevák. Koná se vždy v srpnu a jste srdečně zváni.

Lipovský dřevák

Více informací na stránkách obce Lipová

Bazilika minor Panny Marie ve Filipově – poutní místo s tajuplnou atmosférou
Ve Filipově se nachází významné poutní místo spjaté se zjevením Panny Marie a uzdravením Magdaleny Kade. Poutní místo, které je nejnavštěvovanějším v litoměřické diecézi, můžete navštívit během mší nebo v letním období při komentovaných prohlídkách.

Bazilika ve Filipově
 

Tip: V srpnu se v bazilice pořádá mezinárodní festival Varhanní duchovní hudba.

Varhanní duchovní hudba

Více informací na stránkách Arte musica.

Muzeum nožířské tradice Mikulášovice – místo, kde je rybička doma
V Městském informačním středisku, přímo na mikulášovickém náměstí, sídlí desátým rokem muzeum firmy Mikov.  Více jak 2500 historických nožů z tzv. českého Solingenu, ale i staré stroje jsou k vidění po celý rok. V létě je otevřeno každý den od 9 do 16 hodin. 

Muzeum nožířské tradice

Vice informací na stránkách města Mikulášovice.