Jak pomoci Českému Švýcarsku

Jak pomoci Českému Švýcarsku

Kolektiv o.p.s.

České Švýcarsko zasáhl v noci z neděle 24. na pondělí 25. července ničivý požár, který se rozrostl až na 12% plochy území národního parku. Plameny spálily více než 1000 hektarů lesa, poškodily několik budov v obci Mezná a zdevastovaly kilometry turistických cest a infrastrukturu v oblasti Hřenska, soutěsek řeky Kamenice, Mezní Louky, Mezné a také v okolí Pravčické brány. S požárem nyní bojuje více než 700 hasičů a mnoho dobrovolníků. 

Možná se ptáte, jak v této situaci nejlépe podpořit region, jeho obyvatele a postižené obce. Níže jsme pro Vás shrnuli možnosti pomoci. 

1. Přispějte ve sbírce na donio.cz

Oficiální sbírku na podporu obyvatel a obcí zasažených požárem najdete zde: https://www.donio.cz/ceskesvycarsko

Můžete přispět libovolný finanční obnos. Peníze budou využity přímo na sanaci škod. Zatím se vybralo téměř 9 milionů korun. 

 

2. Přidejte se do skupiny "Pomoc pro České Švýcarsko" na FB 

Přidejte se do facebookové skupiny "Pomoc pro České Švýcarsko nabídka/poptávka pomoci" a reagujte na individuální potřeby lidí postižených požárem. Ve skupině je již více než 2500 členů a podařilo se uskutečnit několik zásobovacích akcí, transportů zvířat apod. 

 

3. Nerušte své pobyty v destinaci, pokud nejsou v zasažené oblasti

Obce i místní nejlépe podpoříte, pokud nebudete rušit naplánované pobyty v destinaci. Ve velké části Českého Švýcarska je stále bezpečno, neoperují zde složky IZS a turistické cíle jsou otevřené. Pokud dodržíte pravidla návštěvy a nebudete vstupovat do uzavřených lokalit, můžete si naplno užít svůj naplánovaný pobyt. Pokud jste místní, podpořte své oblíbené poskytovatele služeb třeba tím, že se u nich zastavíte po výletě na oběd. 

Ověřený a aktualizovaný přehled dostupných cílů najdete na facebookové stránce "České Švýcarsko - Excelentní destinace

 

Co dalšího můžete udělat pro České Švýcarsko? 

Ve spolupráci se Správou národního parku České Švýcarsko, Ústeckým krajem, CzechTourismem a dalšími připravujeme konkrétní nabídky pomoci pro postižené v oblasti cestovního ruchu.

  • V nejbližších dnech budeme informovat o připravované aukci fotoobrazů, jejíž výtěžek půjde na obnovu poničené turistické infrastruktury.
  • Dále můžete pomoci šířením ověřených informací o otevřených cílech. Mezi relevantní zdroje patří především: 

Oficiální FB stránka destinace: České Švýcarsko - Excelentní destinace

Oficiální FB stránka Správy národního parku: NP České Švýcarsko

FB stránka HZS Ústeckého kraje: Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje

  • V neposlední řadě si můžete rezervovat pobyt v některém z penzionů nebo hotelů mimo postiženou oblast. Jejich seznam připravujeme a bude brzy připojen pod tímto článkem. 

 

Za celý tým Českého Švýcarska o.p.s. i za postižené srdečně děkujeme za veškerou podporu, která se regionu dostává. Stejně tak děkujeme všem příslušníkům integrovaného záchranného systému, kteří riskují zdraví a životy, aby přírodní klenot ČR zažili i příští generace.