Výtvarná soutěž „Ze života kůrovce“ už má své vítěze

Výtvarná soutěž „Ze života kůrovce“ už má své vítěze

Ing. Jarmila Judová, koordinátor vzdělávání a manažer projektů

Koncem listopadu byly vyhlášeny výsledky výtvarné soutěže na téma: „Ze života kůrovce“, kterou společně uspořádala obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a Správa NP České Švýcarsko v rámci stejnojmenného projektu, který podpořilo Ministerstvo životního prostředí.

Do soutěže přišlo 240 obrázků z 22 škol: Varnsdorfu, Krásné Lípy, Starých Křečan, Mikulášovic, ale i řady dalších mnohem vzdálenějších míst např. z Jihlavy.

Děti z mateřských a základních škol tvořily nejrůznější díla, kde ztvárňovaly život malého brouka - lýkožrouta smrkového, kterému se lidově říká kůrovec. Ten v našich lesích během posledních let díky dlouhodobému suchu a teplu napáchal velké škody na porostech zejména smrků. Děti tak prostřednictvím výtvarného tvoření mohly nahlédnout do rodinného života tohoto tvora, zjistit jaké potřebuje podmínky k životu a také zapátrat, co způsobilo, že jsou pro něj poslední roky tak příznivé a v lesích se pak rozrůstají plochy suchých stromů nebo paseky.

Na obrázcích se nejčastěji objevuje nejen samotný kůrovec, ale i jeho charakteristické požerky v lýku nebo měnící se lesy se suchými stromy. Do soutěže došla i řada originálních děl, na kterých pracovaly celé kolektivy, např. desková hra: Chyť mi kůrovce, nebo leporelo O životě kůrovce Karlíka.

Odborná komise neměla lehkou práci při výběru těch nejlepších, protože všechna díla byla velmi zdařilá a nápaditá. Jedno z děl dokonce ocenil i ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Ing. Pavel Benda, Ph.D., který vybral dílo s názvem: „Nový život“. Přehled oceněných je zde.

Výstava z vítězných prací bude k vidění začátkem roku 2020 v Domě Českého Švýcarska v otevírací době informačního střediska. Hlavní cenou v soutěži byly volné vstupenky pro kolektivy i jednotlivce do expozice: České Švýcarsko - Život, tajemství, inspirace, ale také výchovně – vzdělávací materiály od Správy Národního parku České Švýcarsko a výtvarné pomůcky.

Cílem soutěže, ale i dalších aktivit projektu bylo seznámit děti i dospělou veřejnost se současnou problematikou šíření kůrovce v důsledku dlouhodobého sucha i nevhodného složení lesů a informovat o nutné změně skladby stromů v lesích budoucnosti. Kromě soutěže k tomu měly přispět také ekoprogramy pro děti, exkurze s odborníky do terénu, sázení nových stromů. Na konci roku vyjde ještě nový pracovní list na téma kůrovec.