Mami, tati, kam se schováme před zimou?

Mami, tati, kam se schováme před zimou?

Andrea Kadlecová

Jarní prázdniny se přibližují nezastavitelnou rychlostí, venku je zima až praští a kolem Vás pobíhají Vaše ratolesti. Všechny hračky už jsou ohrané, hry už Vás nebaví a chvíle doma jsou nekonečné. Tak vyrazte do Českého Švýcarska a nyní ještě levněji, a to s pomocí ubytovacích voucherů.

Expozice v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě

Levná dovolená v jednom z turisticky nejatraktivnějších tuzemských regionů je na dosah. Od listopadu je spuštěn do ostrého provozu portál, který návštěvníkům umožní získat v Českém Švýcarsku ubytování se slevou. Každý, kdo ubytovací vouchery využije navíc bude moci čerpat další skvělou výhodu, kterou je doprava zdarma v celém Ústeckém kraji. Více informací najdete na: pomahej.ceskesvycarsko.cz. Teď už stačí jen zarezervovat ubytování a vyrazit na dovolenou. A co dělat, když venku počasí nepřeje? Máme pro Vás pár tipů.

Vyřáděte se na tobogánu v aquaparku

Aquapark v Děčíně je jedním z nejmodernějších rekreačně-sportovních komplexů s termální vodou v České republice. V kryté části si můžete zaplavat a děti využijí dětský bazén. Nejlepší jsou však rozhodně společné hrátky. Tři tobogány, vodní hřib, divoká řeka, dnový rošt, chrliče, dětská říčka, masážní trysky, bublinky, jáma na potápění…tady mají prostě všechno! A jako bonus termální voda, takže můžete plavat venku, i když mrzne až praští. Když Vám vyhládne, není problém občerstvit se ve zdejší restauraci. Aquapark v Děčíně však nenabízí jenom možnosti koupání, můžete si prohřát tělo v sauně, zajít na masáž nebo si zacvičit. A pokud to máte domů daleko, ubytujte se v Aqua Hotelu. V Děčíně je nepřeberné množství možností na vyžití s dětmi, tak toho rozhodně využijte.

Více informací najdete ZDE

Aquapark Děčín

Vlezte do jezevčí nory 

Pokud se ocitnete poblíž Krásné Lípy, rozhodně zavítejte s dětmi do Domu Českého Švýcarska, který naleznete na náměstí. Při vstupu do expozice Vás upoutá zpěv sokola stěhovavého. Film „Tajemství krajiny” Vás pohltí. Spojení přírodního bohatství s ojedinělou krajinou v České republice a duševní bohatství lidí Vám představí krajinu roklí, pískovcových skal, lesů a řek - krajinu Českého Švýcarska. Děti se v expozici rozhodně zabaví. Proletí se v balonu, rozhlédnou se po krajině v místní rozhledně a mohou obdivovat ladnost letu čápa černého, jako vzorného rodiče. Prozkoumají tajemství jezevčí nory, vyzkoušejte si práci archeologa, malíře či skláře...zkrátka nechte se inspirovat krajinou zrozenou z moře. 

Více informací ZDE.

Expozice v Domě Českého Švýcarska

I v zimě se dá vyrazit do Zoo

Téměř všechna zvířata jsou zde vidět i v době, kdy krajinu zahalí sněhové vločky. Umožňuje to chov živočichů, u kterých není v chladném období nutný přesun do vyhřívaných zimovišť. Tam se obvykle stěhuje pouze několik druhů opeřenců, kteří by ještě před tím, než uhodí mrazy, odletěli do teplých krajin. Procházka zasněženou zoo má své kouzlo. Pokud budete mít štěstí a zastihnete medvěda kamčatského ještě před tím, než ulehne k zimnímu spánku, můžete ho vidět, jak dovádí na sněhu. Chladného počasí se nebojí ani klokani rudokrcí, tapír jihoamerický, kočka rybářská a teploty pod bodem mrazu nevadí ani opicím nebo papouškům. Spousta zvířat naopak chladné počasí vítá a cítí se v něm jako „ryby ve vodě“. Příkladem je například rosomák sibiřský, kozorožci dagestánští nebo severské druhy sov. Na chladné klima jsou zvyklí o obyvatelé speciální Expozice Českosaského Švýcarska, kde zoo chová živočichy, kteří žijí v místním národním parku. Pohled na rysy, vlky, lišky, divoká prasata, sovy, dravce, ale třeba i vydry je tedy zaručen. Většina zvířat má po celý rok přístup do vnitřních expozic se skleněnými průhledy pro návštěvníky, nebo se mohou před nepřízní počasí schovat do dřevěných přístřešků. 

Pokud počasí návštěvě zoo nepřeje, je možné v areálu zoo zavítat do Ptačího domu, který je jediným průchozím vyhřívaným pavilonem nebo do expozice Rajské ostrovy.  Cca 700 metrů od zoo, v centru města na Teplické ulici, má Zoo Děčín svoji oddělenou expozici Rajské ostrovy, která nabízí netradiční pohled na vybrané světové oblasti a druhy živočichů a rostlin. K největším lákadlům patří velké mořské akvárium, které je největším v Ústeckém kraji, má kapacitu přibližně 6000 litrů.

Více informací ZDE.

Zoo Děčín

Pozorujte sklářské mistry při práci

V Lindavě v AJETO Lasvit již téměř dvacet let v budově bývalé textilky vznikají pod rukama sklářů výrobky a umělecká díla pro zákazníky ze všech koutů světa. Je to místo setkávání, kde se již roky setkávají sklářští umělci, designéři, architekti, herci i filmaři, aby pod jejich taktovkou vznikaly ty nejoriginálnější projekty. Jedním z nich je třeba divadelní cena Thálie a nebo trofej pro cyklistický závod Tour de France. Zajímá Vás, jak takové výrobky vznikají? Tak vezměte děti a navštivte prohlídku, během které se seznámíte s celým procesem výroby a navíc můžete pozorovat sklářské mistry v huti při práci. A když Vám vyhládne, určitě otevřete vrata Sklářské krčmy a dejte si něco dobrého. A že práce skláře není žádná sranda si můžete vyzkoušet i na vlastní kůži. Pod vedením zkušených sklářů si vytvoříte vlastní půllitr, vázičku nebo jiný skleněný objekt na přání. V zimě je provoz omezený, ale větší skupiny jsou vítány, stačí se individuálně domluvit.

Více informací a aktuální provozní doba ZDE.

AJETO

S pastelkami po Šluknovském zámku

Na severu Čech, v samotném nejsevernějším městě České republiky najdete mimo centrum města zámek, který je obklopený parkem v anglickém stylu. S dětmi doporučujeme absolvovat prohlídkový okruh, díky kterému budete mít pocit, že jste se dostali do období zlaté éry našeho státu - do doby první republiky. Dětem přikupte Průvodce s pastelkou, díky kterému budou moci během prohlídky plnit zajímavé úkoly a vy si v klidu poslechnete vyprávění průvodce. Během  zimy se také neochuďte o výstavu kanonů. A nezapomeňte, že Šluknovský zámek je také kulturním centrem Šluknovského výběžku. Užít si můžete koncerty, divadla, tematické akce a mnoho dalšího. A navíc je otevřený 7 dní v týdnu po celý rok. 

Aktuální informace a program ZDE.

Šluknovský zámek

Únikovka na Zámku Děčín

Pokud chcete zažít historii úplně jinak, vyzkoušejte únikovou hru o tajemném rytíři Zikmundovi Děčínském z Vartenberka, který Vás zavede až do dob konce křižácko-husitských válek. Podšívka Vartenberk byl přelétavý ptáček a korzoval mezi oběmi skupinami tak, jak se mu zrovna hodilo. Během válek si ani husité, ani křižáci nevšimli, že jim zmizely relikvie. Když to zjistili, uvrhli Zikmunda do žaláře, ale ten mlčí…Zvládnete Vy, Zikmundovi potomci vrácení relikvií? Pokud jste skupinka 2 - 6 lidí a máte děti starší deseti let, tak si rozhodně zahrajte. A pokud ne, tak vyrazte na klasickou prohlídku. Pokud počasí nebude úplně nejhorší můžete také zažít Cestu malého dobrodruha.

Tip: Poznejte děčínský zámek a město s Active Pointem. Užijte si prima výlet, který bude naroubovaný přesně na Vaše potřeby. Prohlídka zámku a města v kombinaci s ochutnávkou pravých děčínských ručně vyráběných čokopralinek Jordán v kombinaci se zámeckým likérem nebo pivkem od kočovného pivovaru Nomád Vám dozajista vykouzlí úsměv na tváři. 

Více informací ZDE.

Zámek Děčín

Loreta pro děti

Církevní památka, kterou najdete nenápadně umístěnou v Rumburku je učebnicí architektury pod širým nebem. Čas zde plyne svým tempem a dýchne na Vás atmosféra doby. My doporučujeme spojit její návštěvu s dětmi, protože tady jsou děti vítány. V ambitu lorety najdete výtvarný koutek s omalovánkami, které má loreta vlastní, také pohádkové knížky a velkoformátové pexeso. Při prohlídce pak malí návštěvníci využívají hledačku, která má i svou zimní variantu, Loretánské omalovánky s příběhem nebo pracovní sešit Loreta pro děti. 

Více informací ZDE.

Loreta Rumburk

Další tipy na výlety najdete na stránkách Českého Švýcarska.

Saxon-Bohemian Switzerland