Zažijte gastronomické exploze chutí v Českém Švýcarsku

Zažijte gastronomické exploze chutí v Českém Švýcarsku

Andrea Kadlecová a kol.

Chystáte se do Českého Švýcarska a zajímá vás, kde se dobře najíte? Máme pro vás tipy na oblíbené podniky, kde Vás pohltí místní atmosféra a skvělé gastro. V Českém Švýcarsku je řada menších i větších restaurací a kaváren, které vám vykouzlí spokojený úsměv na tváři – navštivte ty níže zmíněné a určitě nebudete litovat. Aby Vám chutnalo ještě lépe, doporučujeme spojit gastronomické objevování s tím turistickým a vydat se na některou z doporučených tras.

Gastrozážitky v Českém Švýcarsku
 
3 km
 
2 hodiny + zastávky
 
7 950
 
Lehká
 
500 m
 
BUS, linka 407 z Krásné Lípy
 
Pivovar Kocour (Varnsdorf)
QR
Pivovar Kocour

O chlup lepší pivo najdete u Kocoura

Mezi opomíjená místa v regionu Českého Švýcarska patří neprávem Varnsdorf, největší město ve Šluknovském výběžku. Ve městě kromě množství zajímavých staveb najdete i minipivovar Kocour, který byl průkopníkem nového pohledu na vaření piva v Čechách. Už 14 let nabízí pestrou paletu pivních speciálů, které umně páruje s pokrmy z pivovarnické restaurace. Pivovar už ale dávno není jen záruka dobrého jídla a pití. Celý areál je totiž impozantní. Malí návštěvníci a hlavně jejich rodiče ocení pivovarskou ZOO, milovníci kol zase skvělé zázemí. Součástí pivovaru jsou i apartmány, vlakové vagóny, ve kterých můžete složit hlavu nebo také pivovarská zastávka vlaku.

Tip:

22. září v rámci akce Mandava Jazz vystoupí v pivovaru Lauren Henderson Quartet = Trio Waltera Fischbachera s newyorčankou Lauren Henderson přiveze na sever latinskoamerickou hudbu a R&B. 7. října opět v rámci akce Mandava Jazz zazpívá Zamajobe, jedna z nejslavnějších zpěvaček v jihoafrickém zábavním průmyslu, kterou doprovodí kapela z New Yorku Small Kingdom.

Z pivovaru můžete vyrazit po nedaleké zelené značce na malebný vrch Hrádek, kde stojí stavba stejného jména s vyhlídkovou věží. Z 20 metrů vysoké vyhlídkové plošiny můžete obdivovat Varnsdorf, šluknovskou pahorkatinu, Lužické hory a za dobrého počasí i Krkonoše. Po žluté turistické značce dále přes louky a lesem dojdete až na Špičák, druhý vrchol který lemuje státní hranice. Dříve v těchto místech stála restaurace. Dnes je tady jen čedičový pahorek s nádherným výhledem na město a dále třeba na Jedlovou a hrad Tolštejn. Zpátky se můžete vrátit městem a složit hlavu třeba v Hotelu Varnsdorf.

 

 


 

 
13 km
 
6 hodiny + zastávky
 
19 500
 
Těžká
 
690 m
 
BUS, linka 407 z Děčína
 
Hotel Kortus (Vysoká Lípa), Hotel Vysoká Lípa (Vysoká Lípa)
QR
Hotel Kortus

Selskou atmosféru hledejte v Hotelu Kortus

Z Jetřichovic nejdříve po modré, poté po červené turistické značce dorazíte na nově zrekonstruovaný skalní hrad Šaunštejn, k Malé Pravčické bráně je to už jen 500 m. Na rozdíl od té velké, můžete pozorovat svět přímo z ní. Protože je škoda, vracet se stejnou cestou, tak doporučujeme nastoupit na žlutou značku, která Vás dovede až k Hotelu Vysoká Lípa.

Po cestě nezapomeňte zastavit v nově zrekonstruovaném Hotelu Kortus. Bývalý zájezdní hostinec zde stojí už od roku 1868 a manželům Kortusovým se povedlo to, v co už nikdo nedoufal. Vdechnout do nej život. Kámen, stoleté trámy a všudypřítomné dřevo naladí vždy tu správnou selskou atmosféru. Dejte si něco dobrého k jídlu a pití, protože Vás odtud čeká náročná trasa k Dolskému mlýnu. Od Jetřichovic Vás pak dělí jen 4 km po rovině.

 

 


 

 
7,5 km
 
2,5 hodiny + zastávky
 
11 250
 
Lehká
 
200 m
 
VLAK, linka U8 z Děčína
 
Bohemian Coffee House (Rumburk), Pizzerie & steakhouse Lužan (Rumburk)
QR
Bohemian Coffee House

Za vůní kávy do Rumburka

Rumburk Vás uchvátí svou krásnou architekturou. Historické čtvercové náměstí je lemováno zástavbou, ve které najdete i zajímavé budovy v expresionistickém stylu nebo art deco. Nejzajímavější stavbou je bezesporu Loretánská kaple, která je součástí bývalého kapucínského kláštera, dnešní knihovny.

Od ní se můžete vydat přes město až na nedaleký Dymník. Na temeni kopce se nachází planina, na které si můžete zahrát fotbalgolf. Čtete správně, míč se do rozměrných jamek dopravuje nohou. Hra je vhodná i pro rodiny s dětmi nebo partu přátel. Až vás hra omrzí, vystoupejte ještě o pár kroků výš až na rozhlednu. Odtud si můžete prohlédnout ničím nerušený výhled až na Jizerské hory a Krkonoše, hřeben Lužických hor, šluknovskou pahorkatinu i většinu Českého Švýcarska. Přímo pod rozhlednou je i kamenný „strom života”. Uskupení monolitů, které má spirituální význam. Výhled je to impozantní.

Po návratu do města se zastavte v rodinné kavárně Bohemian Coffee House, kde kávu nejen připravují, ale také praží z nejlepších zrn plantáží celého světa. Každému přeji mít to štěstí a zastihnout zde Jiřího Dužára, jehož dalším dítětem kavárna je. Ukáže Vám srdce kavárny - pražírnu. Kávová zrna letí přímo z Mexika z farmy Rancho La Victoria, poté se upraží a vy máte možnost vychutnat si vynikající výběrovou kávu. Prostředí, které je obklopeno často výstavami umění, Vás pohltí natolik, že budete mít chuť zde zůstat celý den. A ani to není problém. V kuchyni se totiž pečou ty nejlepší dorty a koláče a celodenní snídaně k tomu, to prostě chcete. Vynikající tečkou za výletem je domácí koláč od paní Dužárové, majitelky kavárny.

 

 


 

 
1 km
 
20 minut
 
1 500
 
Lehká
 
15 m
 
MHD Děčín, pěšky
 
ARRIGŌ (Děčín)
QR
Gloriet

Explozi chutí zažijete v děčínském podniku ARRIGŌ

Děčín najdete v široké kotlině, kterou na obou březích obtéká Labe. Z jedné strany Vás okamžitě upoutá Pastýřská stěna a z té druhé pak Děčínský zámek, který je kulturním místem v Děčíně. Zámek, jehož historie se píše více jak tisíc let, je otevřen celoročně. Už jen ojedinělý přístup skrz 292 m dlouhou cestu tzv. „Dlouhou jízdu” navodí tu správnou zámeckou atmosféru. Na zámku můžete navštívit některý z prohlídkových okruhů nebo také úchvatnou růžovou zahradu, jejíž součástí je nově zrekonstruovaný gloriet a sala terrena. V rosáriu si můžete očichat až 80 druhů růží. Úchvatná je rovněž procházka do jižních zahrad.

Po příjemně stráveném čase zajděte do jednoho z nejlepších podniků v Děčíně. Unikátní gastronomie, kterou v ARRIGŌ ochutnáte Vás nenechá chladnými. Nabízejí poctivá jídla připravená z těch nejlepších surovin, které jsou zpracovávány lidmi, se zvučnými jmény. Známé tváře a držitele ocenění Michelin, můžete vidět i v otevřené kuchyni. Kde jinde se Vám poštěstí, aby Vám Vaše jídlo připravil třeba Mirek Kalina?

 

 


 

Saxon-Bohemian Switzerland