Hoďte nohy nahoru a naberte síly v Českém Švýcarsku

Hoďte nohy nahoru a naberte síly v Českém Švýcarsku

Andrea Kadlecová a kol.

Patříte k těm, kteří mají s přicházejícím podzimem chuť zachumlat do peřin a nechat se rozmazlovat? Nebo alespoň prohřát kosti v sauně, ve vířivce nebo u krbu? Pak je pro Vás České Švýcarsko ideální podzimní destinací. Máme pro Vás čtyři tipy na oázy wellness, odkud nebudete chtít odjet! Navíc se tu umí skvěle postarat i o gurmány, což po pobytu v sauně přijde vhod. A pokud patříte k těm, kteří si odpočinek nejdřív musí „zasloužit“ vlastní aktivitou, přidáváme k dobru i tipy na pořádnou turistiku nebo romantickou procházku.

Hoďte nohy nahoru
 
14,3 km
 
5,5 hodiny + zastávky
 
21 450
 
Těžká
 
500 m
 
BUS, linka 432 a 452 z Děčína
 
Hotel Ostrov (Ostrov)
QR
Hotel Ostrov

Hotel Ostrov - oáza relaxu a svobody

Mezi neobjevené klenoty Českého Švýcarska nesporně patří Ostrovské skály. Výhodná poloha Ostrova, nedaleko Tiských stěn a přímo na hranici se Saskem, umožňuje v rámci pobytu podnikat výlety i do sousedního Saska. Určitě nám dáte za pravdu, že je tady co objevovat.

Ideálním výchozím místem pro vaše toulání přírodou západní části destinace je Ostrov u Tisé. Ubytování ve stejnojmenném wellness hotelu s restaurací patří mezi nejlepší v celém regionu. Součástí hotelu je také bazén a sauna s výhledem do krajiny plné skal. Z Ostrova můžete pěšky vyrazit podél říčky Bílá (Biela) až k úchvatným skalním pilířům zvaným Herkulovy sloupy. Úchvatné skalní útvary, za kterými nemusíte jezdit až na Velikonoční ostrovy Vám připomenou nicotnost člověka. Skalním labyrintem se můžete toulat klidně dvě hodiny. Cesta za Herkulovými sloupy je nenáročná a zabere asi 1,5 hodiny. Zpátky do Ostrova se můžete vrátit po zážitkové skalní trase zvané Forststeig, která je označena žlutým pruhem.

Po procházce se nechte hýčkat a vyberte si některou z příjemných masáží, nebo wellness procedur v hotelu Ostrov. Svůj den završte večeří a skleničkou výběrového vína nebo piva Ostroff, který pro hotel speciálně vaří Pivovar Falkenštejn. Věřte nám, že nebudete litovat a Ostrov se stane místem, kam se budete pravidelně vracet.

 

 


 

 
7,2 km
 
4,5 hodiny + zastávky
 
10 800
 
Lehká
 
240 m
 
BUS linka 436 z Děčína
 
Wellness Hotel Zámeček (Rynartice)
QR
Zámeček

Za jelení říjí do Wellness hotelu Zámeček

Na dohled majestátních Jetřichovických vyhlídek se nachází malá a klidná obec Rynartice. Doporučujeme se ubytovat v bývalém knížecím zámečku Kinských, který je nejen komfortní, ale patří k zajímavým kulturním zážitkům. Wellness hotel Zámeček potěší mimo bazénu a vířivky také saunou a celou řadou relaxačních procedur.

Na konci léta můžete v Rynarticích pozorovat jeleny v říji, kteří se nerušeně pasou v bezprostřední blízkosti hotelu. Kromě pohodlí wellnessu zcela jistě zatoužíte objevovat okolní hvozdy. Jen několik stovek metrů od hotelu začíná hluboké skalnaté údolí, kterým protéká Chřibská Kamenice. Vydejte se údolím až k romantickému Grieslovu rybníku a Rusalčině jeskyni. Zpátky do Rynartic dojdete pěšinou kolem skalní kaple a kamenného úvozu.

 

 


 

 
10,5 km
 
3,5 hodiny + zastávky
 
15 750
 
Střední
 
415 m
 
BUS linka 436 z Děčína
 
Garden Hotel Mezná (Mezná)
QR
Garden Hotel Mezná

Romantický útěk ze světa do Garden Hotelu Mezná

Okolí Mezné je známé hlavně ve spojitosti s blízkými soutěskami a Pravčickou bránou, to je ovšem velká chyba, protože v okolí se nachází i řada dalších krásných a hlavně přístupných míst. Mezi nejkomfortnější ubytování v oblasti se právem řadí Garden Hotel Mezná. Budova s krásnými zahradami, jezírkem a nádhernými výhledy do okolí je vybavena privátním wellnessem s vířivkou a saunou, lobby barem a vlastní restaurací.

Od hotelu se vydáte do centra Mezné, odkud sérií dlážděných cest, pěšin a starodávných schodišť sestoupíte až na Mezní můstek. Cestou minete tesanou skalní kapli, kterou dle legendy zhotovili místní obyvatelé jako poděkování za stavbu mostu. Ten umožnil přechod řeky suchou nohou v dobách, kdy místní chodili na nedělní mši do kostela v Růžové, protože v Mezné kostel nebyl. Z Mezního můstku stoupají kamenné a mechem porostlé schody opět nahoru na planinu u Růžové, kde se cesta rozšiřuje. Po zelené dojdete na rozcestí zvané Hájenky. Dáte se doleva a po žluté turistické značce dojdete až kousek pod Pastevní vrch. Po krátkém stoupání dojdete až k vyhlídkové věži Růženka, odkud můžete z dálky obdivovat Křídelní stěny. Dále pokračujte po naučné stezce Růžová až na Veroničin kříž, přes Kamenickou stráň, Dolský mlýn až k autobusové zastávce ve Vysoké Lípě. Odtud vás autobus doveze zpět do Mezní Louky. Závěrečný kousek do hotelu dojdete po turistické pěšině vedoucí podél silničky.

 

 


 

 
10,6 km
 
3,5 hodiny + zastávky
 
15 900
 
Lehká
 
330 m
 
BUS linka 402 a 401 z Děčína, VLAK linka U8 z Děčína
 
Lípa Resort, Pivovar Falkenštejn, Bylinková čajovna Vlčí Hora
QR
Nobilis Tilia

Za voňavým relaxem do Vlčí Hory

Chcete-li vyrazit do východní části Českého Švýcarska, je ideální volbou ubytování Lípa Resort. Moderní hotel zasazený do pulzujícího centra Krásné Lípy disponuje relax centrem, ve kterém nechybí ani sauna, vířivka nebo doplňkové služby jako masáže. V okolí doporučujeme navštívit pivovar Falkenštejn s výbornou restaurací a vlastní kolekcí řemeslně zpracovaných pivních speciálů.

Na výlet můžete vyrazit pěšky přímo z resortu po Köglerově stezce, nejprve městem, později udržovaným lesoparkem. Minete zajímavou Dittrichovu hrobku a vystoupáte nad Krásnou Lípu. Lesními cestami se po odpojení z naučné stezky dostanete až k Lučnímu baru, kde se můžete posilnit na další putování. Vaše stopy povedou okolo bývalé Jägrovy továrny, zříceniny hrádku Krásný Buk, malých sakrálních památek, až do obce Vlčí Hora. V obci najdete návštěvnické centrum s bylinkovou zahradou a čajovnou, které zřídil výrobce aromaterapeutické kosmetiky Nobilis Tilia. Na vrcholu nad obcí stojí kamenná rozhledna, ze které je daleký rozhled na zadní České Švýcarsko a dál do Šluknovského výběžku.

 

 


 

Saxon-Bohemian Switzerland