Zažijte podzimní krásy Českého Švýcarska

Zažijte podzimní krásy Českého Švýcarska

Andrea Kadlecová

Přichází podzim, kouzelné období ranních romantických mlh a příjemně slunných dní jako stvořených pro výlety. Vydejte se na ně do krajiny, kde se točily legendární Letopisy Narnie. Přinášíme tipy, které potěší milovníky pěší turistiky, originálních pokrmů i wellnessu. Vydejte se za nimi do Českého Švýcarska, místa, které je pro výlety jako stvořené.

České Švýcarsko
 
13 km
 
4,5 hodiny + zastávky
 
19 500
 
Těžká
 
690 m
 
BUS, linka 407 z Děčína
 
Hotel Kortus (Vysoká Lípa)
QR
Malá Pravčická brána

Šaunštejn, Malá Pravčická brána a Dolský mlýn na dosah

Z Jetřichovic nejdříve po modré, poté po červené turistické značce dorazíte nově zrekonstruovaný skalní hrad Šaunštejn, k Malé Pravčické bráně je to už jen 500 m. Na rozdíl od té velké, můžete pozorovat svět přímo z ní. Protože je škoda, vracet se stejnou cestou, tak doporučujeme nastoupit na žlutou značku, která Vás dovede až k Hotelu Vysoká Lípa, odtud pak po modré, náročnou trasou k Dolskému mlýnu. Od Jetřichovic Vás dělí jen 4 km po rovině.

Dolský mlýn
 

 


 

 
13 km
 
4,5 hodiny + zastávky
 
19 500
 
Lehká
 
360 m
 
BUS, linka 432 a 452 z Děčína
 
Hotel Ostrov (Ostrov)
QR
Tiské stěny

Tiské, Rájecké a Ostrovské stěny jsou rájem pro turisty i horolezce

Pokud přijíždíte do Tisé poprvé, rozhodně nezapomeňte navštívit úplně nové informační centrum. Vybaveni informacemi pak navštivte jednu z nejstarších turistických oblastí Labských pískovců - Tiské stěny. Ty nabízejí 2 okruhy, je jen na Vás, jakou cestu zvolíte. My doporučujeme jít po jedné polovině velkého okruhu cestou tam a po druhé části cestou zpět. Odpočiňte si na Turistické chatě a 1,5 km po žluté pokračujte až do Rájeckých stěn.

Ty jsou rájem pro turisty, kteří vyhledávají klid a také pro horolezce. Jednotlivé horolezecké věže mají svá vlastní jména stejně jako v Tisé. Rájecké údolí s malým potůčkem a přírodními pískovišti ocení hlavně rodiny s dětmi. Po prohlídce Rajeckých stěn překročte hranici do Německa a po žluté Forststeig Elbsandstein se napojíte na červenou zpět do Česka, až do Ostrovských skal. Ty se vypínají nad soustavou Ostrovských rybníků, z kterých je ten největší využívaný jako přírodní koupaliště, tak ho vyzkoušejte.

V Ostrově rozhodně zastavte na vynikající jídlo v Hotelu Ostrov. A jestli nespěcháte, tak přenocujte užijte si místní wellness. Zpět do Tisé pak můžete po zelené turistické značce, na které uvidíte druhou část Tiských stěn.


 

 


 

 
11,5 km
 
4 hodiny + zastávky
 
17 250
 
Střední
 
600 m
 
BUS, linka 407 z Děčína, zpět: Doubice - KL - Rybniště - Děčín
 
Hotel Zámeček (Rynartice), Stará Hospoda (Doubice)
QR
Křížový vrch

Romantická procházka z Rynartic přes Tokáň do Doubic

Z Rynartic u autobusové zastávky nastupte na modrou turistickou značku, směrem na Tokáň a Brtníky, do mírného stoupání Pod Křížovým vrchem. Čeká Vás další strmější stoupání kolem Suchého vrchu až na rozcestník Pod Suchým vrchem. Od místa Na Tokáni Vás dělí už jen čtvrt hodiny.

Místo, kde rod Kinských nechal postavit sruby pro lovce tetřevů má své kouzlo. V některé z loveckých chat v alpském stylu se můžete občerstvit, protože přijde na řadu trocha adrenalinu v podobě skalního průchodu Úzkých schodů na žluté turistické značce. Ta pokračuje knížecí stezkou, přes vrch Bor, proti proudu Doubického potoka až do Doubic. Z Doubic můžete jet autobusem zpět do Rynartic.

Tokáň
 

 


 

 
5,5 km
 
2 hodiny
 
8 250
 
Lehká
 
50 m
 
Hotel Kortus (Vysoká Lípa)
QR
Dolský mlýn

Po stopách Pyšné princezny

Pokud máte kočárek a chcete se schovat před parným letním počasím, tak Dolský mlýn, který je umístěn ve stínu skal a stromů, je výbornou volbou. Z Jetřichovic k Dolskému mlýnu vede příjemná cesta, která je vhodnější na sportovní kočárek, zvlášť kvůli poslednímu úseku cesty, na kterém se trošku zapotíte. Velkou výhodou je, že u Dolského mlýna se pak můžete zchladit a nabrat síly na cestu zpět. Větším dětem můžete sebou vzít kolo nebo odrážedlo.

Tip: Pokud nemáte kočárek, ale krosnu, tak vyrazte na Dolský mlýn z Vysoké Lípy. Nebude muset jít monotónním terénem, ale užijete si dobrodružství i na schodech a kamenech. Cestu si pak protáhněte až do Jetřichovic a zpět se vraťte autobusem.

 

 


 

Saxon-Bohemian Switzerland