S pivem Vaše dobrodružství nikdy neskončí

S pivem Vaše dobrodružství nikdy neskončí

Andrea Kadlecová

Když nahlédnete do pivních statistik, tak zjistíte, že Česká republika si drží světové prvenství v konzumaci piva. Není tak divu, že minipivovary zažívají renesanci a pivní turistika kvete na každém kroku. My jsme pro Vás připravili tip, jak poznat pár regionálních pivovarů. A jak jinak než s Dráhou národního parku.

Degustační pivní menu

Tour de Pub zahajte v Krásné Lípě. Tradice pivovarnictví k ní odjakživa patří, proto bylo jen otázkou času, že právě na tomto místě vyrostl moderní řemeslný pivovar Falkenštejn, který dělá čest svému jménu. Základní řadu piv pravidelně doplňují širokým portfoliem speciálů. Pivko můžete najít na spoustě míst po celém Českém Švýcarku jak na čepu, tak i v lednicích k prodeji. Pokud máte rádi pivní turistiku, tak doporučujeme zajít si na prohlídku spojenou s degustací. A když už „Bílý dům” navštívíte, potěšte své žaludky vyladěným menu od známého šéfkuchaře Reného Vokurky. 

Pivovar Falkenštejn

A to by nebyl Falk, aby nevymyslel zase něco speciálního. Pivovar, restaurace, penzion a dál? Jan Srb, majitel, doporučuje v létě zastávku na Kyjovské terase nebo v BistruFalk v Jetřichovicích, to jsou totiž dva nové projekty, které v létě představil světu. 

Bistro Falk

Jestli vám útulná punková atmosféra dovolí z pivovaru odejít, nastupte v Krásné Lípě na vlak a dojeďte do Kytlic. Mini pivovar Helene, který od roku 2015 vaří pivo výhradně pro svůj penzion, nemůžete vynechat. Majitel a sládek v jedné osobě, pan Šticha rozběhl vaření piva a dnes je na takové úrovni, že za jeho pivovarným uměním přijíždějí lidé vlakem z celého Českého Švýcarska. Je to ideální zastávka, protože od vlakové stanice Vás dělí pouhých 10 minut pěší chůze. V Helene se můžete i najíst na příjemné terásce, a pokud se Vám nebude chtít zpátky, tak i složit hlavu v penzionu. 

Mini pivovar Helene

A ani Štichovi nezahálejí, pomalu renovují svou varnu piva, takže brzy budete moci Adonis, Grácii nebo Ale Pale ochutnat s přispěním nových technologií. Teď ale týden počkej, přestavba finišuje!

Přestavba mini pivovaru Helene

Do poslední zastávky Vás sice čeká pár přestupů, ale kdo by nechtěl zastavit na jediné vlakové zastávce v ČR, která byla zřízena jen díky pivovaru? Z Kytlic dojedete vlakem do Rybniště, kde přestoupíte na vlak do Varnsdorfu. Chvilku počkáte na vlak z Německa, který Vás zaveze přímo před pivovar Kocour. Varnsdorfský pivovar byl jedním z prvních, který přinesl nový pohled na pivo. Už 14 let nabízí pestrou paletu pivních speciálů, které umně páruje s pokrmy z pivovarnické restaurace. Pivovar už ale dávno není jen záruka dobrého jídla a pití. Celý areál je totiž impozantní. Malí návštěvníci a hlavně jejich rodiče ocení pivovarskou ZOO, milovníci kol zase skvělé zázemí.

Pivovar Kocour

Po ochutnávce piva se můžete klidně vydat zpět do Krásné Lípy, ale my doporučujeme zde složit hlavu. Kromě komfortních pokojů můžete v létě totiž přespat i ve stylových lůžkových vagonech. A pozor! Josef Šusta, zakladatel pivovaru, Vás zve k návštěvě už klidně druhý den na 8 hodinu ranní na vyprošťovák.  V tu dobu totiž otevírá nové výdejní okénko, kde si můžete spravit žaludek koupí piva na cestu nebo pivní merch.

Zastávka Kocour

Saxon-Bohemian Switzerland