Mikulášovice - prohlídka nebo vyhlídka a pak do vody!

Mikulášovice - prohlídka nebo vyhlídka a pak do vody!

Mikulášovice jsou jedním z nejzajímavějších měst Šluknovského výběžku. V okolí se nachází dvě rozhledny s úchvatnými výhledy. V létě Vás nadchne nově zrekonstruované koupaliště. Zajímavostí je nožířské muzeum. 

Weifberg

Foto: pohled z rozhledny Weifberg do Saska 

Pokud mají Mikulášovice nějaký opravdový unikát, tak je to právě Nožířskémuzeum. Sídlí v budově informačního střediska přímo na náměstí a v průběhu letošní zimy 2021/2022 se rozšířilo o další patro. To je tip hlavně pro táty a starší kluky. Kam může vyrazit celá rodina i s menšími dětmi? Určitě na Tanečnici – nejsevernější rozhlednu v České republice. Tahle kameno‐cihlová věž poskytuje panoramatické rozhledy na České a Saské Švýcarsko, Lužické hory, Šluknovskou pahorkatinu a České středohoří. Ve své současné podobě stojí od roku 1905.

Mikulášovice z letadla
Letecký pohled na Mikulášovice

Pro teplé letní dny mají Mikulášovice jeden lehce skrytý skvost. Jižně od města najdete přírodní koupaliště, které je pojato pěkně „postaru“ – travnaté pláže, písčité dno a čistá, byť trochu studená voda... Místní obyvatelé zde stále něco upravují, budují, zkrášlují a je vidět, že tenhle kout mají rádi.

„V létě 2022 bude mít koupaliště 90 let, takže připravujeme slavnost. V současnosti obnovujeme vedlejší park. Dříve tu stály mostky přes odtokové kanálky. To všechno bychom rádi v příštích letech rekultivovali,“ říká šéf turistického infocentra Tomáš Fúsek.

Kostel
Kostel v Mikulášovicích 


Velkou rekonstrukcí prochází také mikulášovická hvězdárna, která je, mimochodem, historicky nejstarší stavbou svého druhu u nás. Dělníky však čeká ještě spousta práce, takže na ni se můžete těšit nejdříve v sezóně 2024. Kdo navštíví centrum města, určitě by neměl minout kostel sv. Mikuláše. Patří k největším kostelům v regionu a jeho varhany jsou jedny z největších v Čechách – mají přes 2000 píšťal. Milovníci historie pak ocení ještě unikátní trojbokou Kapli Nejsvětější Trojice, která stojí při silnici směrem na Brtníky.

Rozhledna Tanečnice
Rozhledna Tanečnice

Do Mikulášovic (dolní nádraží) se dostanete pohodlně Dráhou národního parku. Přímý vlak jezdí ze Šluknova, Rumburku nebo i z německého Bad Schandau.

Saxon-Bohemian Switzerland