Za kouzlem starých časů do Šluknova

Za kouzlem starých časů do Šluknova

Město, jehož historie spadá do časů hlubokého středověku, se dnes pyšní nebývalým množstvím zrekonstruovaných památek. Při jeho návštěvě budete okouzleni atmosférou, kterou načerpáte při procházkách v drobných uličkách zaplněných podstávkovými domky, při cestách, které lemují drobné křížky a sakrální památky, v přírodě, ve které se tyčí dominantní kříže či kapličky s romantickými výhledy do krásné krajiny Českého Švýcarska, či při návštěvě citlivě zrekonstruovaného Šluknovského zámku, jenž nabízí nevšední zážitky každému příchozímu.  

Ať pro návštěvu města zvolíte dráhu národního parku, autobus či vlastní dopravu, rozhodně se nejdříve zastavte ve Šluknovském zámku. V přízemí na Vás čeká plně vybavené informační centrum, získáte zde všechny důležité materiály, které budete na svém putování potřebovat. Zájemci o historii by neměli vynechat ani prohlídku samotného zámku. V prvorepublikovém apartmá posledního majitele šluknovského panství Ervína Leopolda Nostitz-Rienecka na Vás dýchne kouzlo starých časů. Zámek, jenž po velkém požáru vstal jako bájný fénix z popela, nenabízí však jen krásné historické místnosti, ale také rozmanité portfolio výstav a kulturních akcí. Na své si přijdou i milovníci kávy, jejíž vůně ze zámecké kavárny Vás bude provázet na každém kroku.

Po návštěvě zámku, vybaveni materiály, můžete začít objevovat tajemná zákoutí města, místa, ve kterých staletí lidské víry zanechala velice silný náboj. Jedním z takových míst je šluknovská Křížová cesta. Je nejstarší památkou svého druhu v celém Šluknovském výběžku, v němž se těchto cest nachází nebývalé množství. Byla postavena již v letech 1738 – 1756. Má charakter pašijové cesty a její součástí je řada kaplí, Getsemanská zahrada, ale také malé čedičové varhany.

Křížová cesta
šluknovská křížová cesta (autor: město Šluknov) 

Ve stejném období, kdy vznikala křížová cesta, místní sochař Josef Klein zhotovil sloup Nejsvětější trojice. Zdobí středovou část náměstí a je vytesán do pískovce a žuly. Představuje krásu barokního slohu, a jak již jeho název napovídá, nachází se na něm sochy sv. Václava, Floriána a Jana Nepomuckého. V jeho čele pak výjev Korunovace Panny Marie.

Sloup Nejsvětější trojice
Sloup Nejsvatější trojice (autor: město Šluknov)

Největší kouzlo však mají ta místa, kde neproudí davy lidí, tam, kde můžete vnímat teplo hřejícího slunce a vítr ve vlasech. Místa, na kterých když spočinete, uvědomíte si, že je krásně na světě. Místa, která Vás donutí na chvíli zastavit a poděkovat za to, že jste. Každý má takové své oblíbené místo. Podělíme se s Vámi o ta naše šluknovská, a Vy nám na oplátku slibte, že je navštívíte se stejnou pokorou, jako my, aby mohla těšit své návštěvníky další stovky let.

Krásnou procházkou z náměstí zhruba po půl hodině dorazíte k Zeckelovu kříži v Císařském. Posezení u křížku Vám nabídne krásné pohledy na město.

Zeckelův kříž
Zeckelův kříž v Císařském (autor: město Šluknov)

Kdo by se raději prošel dál, tak může z náměstí vyrazit na procházku, která bude trochu delší než hodina. V poli pak najde jedno z nejromantičtějších míst ve městě. Je jím Mariánská (též Botzenská) kaple v Císařském. Osamocená kaplička z 18. století je ojedinělá jak svým umístěním v krajině v blízkosti lomu, tak i svými dechberoucími výhledy.

Mariánská kaple
Mariánská kaple v Císařském (autor: město Šluknov)

Nejstarší sakrální památkou v obci je pak Kaple Nejsvětější trojice, která shlíží do údolí městské části Království již od roku 1748. Stejně jako většina památek ve městě se oděla do nového hávu a dělá radost všem nově příchozím. Je také místem, kde si již ne jeden pár řekl své ano.

Kaple Nejsvětější trojice
Kaple Nejsvětější trojice (autor: město Šluknov)

A v Království již zůstaneme. Váže se k němu totiž naše poslední doporučení. Křížová cesta v Království byla vždy místem s magickou atmosférou, místem, kam se lidé rádi vraceli, a to rozhodně nejen za účelem objevování sakrálních památek. Je to totiž jen pár let zpátky, co byste na Kamenném vrchu nalezli pouze fragmenty z bývalého poutního místa. I tak však toto místo vždy lákalo své návštěvníky a možná i z tohoto důvodu se povedlo to, v co už mnozí nedoufali. Postupně krůček po krůčku vrátit tomuto místu svou ztracenou krásu. Dnes je královská křížová cesta místem obnovy, znovuvzkříšení, navrácení života, je místem s tlukoucím srdcem, které udává rytmus. Stala se symbolem pro celé město, které stejně jako křížová cesta zažilo spoustu ran, ale dnes jsou tyto časy dávno pryč a Šluknov svým návštěvníkům s pýchou ukazuje svou novodobou tvář.

Křížová cesta Království
Křížová cesta v Království (autor: město Šluknov)

 

Saxon-Bohemian Switzerland