Ze Šluknovského výběžku labyrintem skalních bran na tramvaj

  • Pěšky
  • Pro náročné turisty
  • Střední obtížnost

Mikulášovice, střed  – Wachberg  4,5 –  Saupsdorf  BUS 6  – Kleinsteinhöhle  8,5 – Arnstein  12 – Neumannmühle BUS – Felsenmühle 14,5 – skalní brána Kuhstall 16,5 – Lichtenhainer Wasserfall, TRAM, BUS  18  km

Přestože trasa začíná na českém území, většina cesty vede v Sasku. Výhodnější spojení do Mikulášovic od Děčína je v sobotu a v neděli, kdy na vlak v Mikulášovicích-dolní nádraží navazují turistické spoje směr Panský.  Vystoupit hned ve stanici Mikulášovice-střed.

Mikulášovice, kdysi největší obec Rakouska-Uherska, proslulé výrobou nožů (MIKOV, známé rybičky se vyrábějí dodnes), s výstavným kostelem sv. Mikuláše, nabízejí několik přeshraničních tras.

Jdeme po zelené značce ze středu obce k jihu přes trať kolem pěkného lesního koupaliště a loukami na hřebenovou Zlodějskou cestu, po ní asi 1 km k západu 

a potom opět lesem k jihu přes hranici k horské restauraci Wachbergbaude  s krásným pohledem na Lužické hory, Studenec a Zadní Saské Švýcarsko se skalami Affensteine  (ve směru naší další cesty).  

Odtud se držíme červené značky až do cíle.

Klesáme k okraji lesa s výhledy na pod námi ležící Saupsdorf. Po chvíli procházíme upravenou vsí s mnoha podstávkovými domy. Je zde zastávka autobusu Sebnitz – Hinterhermsdorf, túru lze začínat tedy i v Saupsdorfu.

Za obcí míříme loukami k lesu, a potom lesem na okraj skal s výhledem na skalní masivy kolem dolního toku Křinice (Kuhstall, Blosstock). Jsme na skále Kleinstein. Schůdky nás svedou na úpatí skály a malou odbočkou dojdeme k dvojité skalní bráně Kleinsteinhöhle, připomínající obrovský skalní oblouk. Je to jedna z největších skalních bran v Českosaském Švýcarsku.

Od brány značka sestupuje dolů lesem na cestu vinoucí se v neměnné výši pod skalami. Vlevo bychom došli za 5 minut k silnici a po ní po 1km na zastávku Saupsdorf, Rämichtmühle (hrázděný dům, restaurace), odkud lze jet autobusem zpět do Sebnitz nebo do Bad Schandau.

My ale jdeme vpravo stále lesem v zákrutách, po levé straně se hluboko v údolí pod námi připojí Křinice. Přicházíme na rozcestí u mlýna Buschmühle. Odbočíme podle ukazatelů doprava na Arnstein. Cesta později strmě stoupá, místy jde o náročný výstup mezi skalami až na vrcholové plató. Jeden z krásných skalních hrádků oblasti umožní i výhledy mezi stromy směrem ke skalám Affensteine. Sestup zpět stejnou cestou (cca 1 km) na rozcestí. 

Dále dolů do údolí Křinice k silnici. Míjíme tři bývalé mlýny (Buschmühle,  Neumannmühle - malé muzeum, Felsenmühle), které poskytují občerstvení 

i ubytování.  Všechny se nacházejí v krásné hluboké a skalnaté rokli říčky Křinice a jsou východištěm pro túry do skal kolem samoty Zeughaus.

U  Felsenmühle opouštíme silnici a stoupáme roklí Malý Zschand, po chvíli doprava cestou Haussteig vzhůru lesem na rozcestí. Zde vpravo strmě do úzké soutěsky Nasse Schlucht ve velkém skalním masivu a po schodech vzhůru k horské chatě (občerstvení, samoobsluha) a mohutné skalní bráně Kuhstall

s krásným výhledem na mohutné skály a rozsáhlé lesy zadního Saského Švýcarska. Od brány lze úzkou štěrbinou Himmelsleiter/Nebeský žebřík vystoupit na skalní plató. Stával zde hrad Wildenstein, který byl majetkem Berků z Dubé. 

Od chaty sestupujeme po široké lesní, velmi frekventované cestě do údolí Křinice k hostinci Lichtenhainer Wasserfall. Umělý vodopád je už od 19. století atrakcí pro turisty.  Zde trasa končí.

Odtud jede tramvaj Kirniztschtalbahn  údolím Křinice 8 km do Bad Schandau. Kdo má předem zakoupenou jízdenku Labe-Elbe, dostane slevu na jízdném.  V Bad Schandau dojdeme na nábřeží, odtud přívoz každých 30 minut k nádraží. Jízdenka Labe-Elbe platí.

Od Kleinsteinhöhle vede naše trasa společně s dálkovou cestou Malerweg, jednou z nejoblíbenějších v Saském Švýcarsku. 

 

Možnosti občerstvení na trase:
Hotel RON (Mikulášovice)  
Restaurace a penzion U Vladařů (Mikulášovice)  
Wachbergbaude  
Buschmühle  
Neumannmühle  
Felsenmühle  
Kuhstall  
Lichtenhainer Wasserfall

Zajímavosti na trase:
Mikulášovice – kostel sv. Mikuláše
Velikonoční jízdy v Mikulášovicích
Koupaliště Mikulášovice
Vyhlídka na Wachbergu
Saupsdorf
Skalní brána Kleinsteinhöhle
Skalní hrádek Arnstein;
Bývalé mlýny v údolí Křinice – Neumannmühle
Skalní brána Kuhstall
Skalní hrádek Neuer Wildenstein
Lichtenhainský vodopád/Lichtenhainský vodopád
Tramvaj v údolí Křinice/Kirnitzschtalbahn

 

Varianty trasy:

Hlavní trasa - Mikulášovice - Lichtenhainer Wasserfall

Varianta 1 - Saupsdorf BUS – Kleinsteinhöhle – Räumichtmühle BUS  4,5 km

Varianta 2 - Saupsdorf  BUS – Kleinsteinhöhle –Arnstein – Neumannmühle BUS – Felsenmühle – Kuhstall – Lichtenhainer Wasserfall TRAM, BUS  11  km

Stáhnout trasu v  KML  GPX  KMZ  OVL  TCX  TK  TRK  TXT

Kategorie trasy: 

  • Pěšky

Obtížnost: 

  • Pro náročné turisty
  • Střední obtížnost

Nejvyšší nadmořská výška: 

513 m. n. m.

Nejnižší nadmořská výška: 

196 m. n. m.

Součet převýšení: 

443 m

Délka trasy: 

18 km

Čas potřebný na projití: 

6 hodin / Stunden / hour

Typ trasy: 

  • Bez aut

GPX: 

KML: 

Překlad: body: 

body

Překlad: tvůj diplom: 

Tvůj<br>diplom

Překlad: tvé výsledky: 

Tvé<br>výsledky
Stáhnout trasu jako PDF
Stáhnout trasu i s turistickými cíli jako PDF
Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.