Za nejhezčími výhledy a skalami Zadního Saského Švýcarska

  • Pěšky
  • Pro náročné turisty

(Mikulášovice, střed – Weifberg -) Hinterhermsdorf  BUS – Grosses  Pohlshorn  4 – Teichstein  6,5 – Zeughaus  8,5 – Goldstein  9,5 – Gr. Winterberg  13 & nbsp;– Kipphorn  14 – Schmilka VLAK 17

Dlouhá túra umožní poznat skvělé skalní partie nejzazších koutů Saského Švýcarska mezi Šluknovským výběžkem a labským údolím. Vyhlídky jsou strhující.

Vlakem z Děčína přes Bad Schandau a Sebnitz můžeme dojet s přestupem v Mikulášovicích dolní nádraží do Mikulášovic střed (lze jen v sobotu a v neděli) a přes městské koupaliště a rozhlednu na Weifbergu (stále otevřená) dojdeme do saského Hinterhermsdorfu.  Celková túra je potom velmi dlouhá.

Doporučujeme dojet do Hinterhermsdorfu  (HH)  autobusem od vlaku z Bad Schandau nebo z města Sebnitz.  Konečná stanice na návsi u hotelu Erbgericht 

a infostřediska Haus des Gastes.  HH je horská vesnice s krásně zachovanými starými podstávkovými a hrázděnými domy, vklíněná do výběžku sevřeném ze tří stran (sever, východ, jih) hranicí s Českou republikou.  Jsou zde jedna z nejhezčích míst po turistiku na celém česko-saském pomezí, dobře přístupná po mnoha značených cestách, které přecházejí směrem do Čech (do Kyjova, Krásné Lípy, Jetřichovic, Vysoké Lípy).

Hinterhermsdorf – Zeughaus zelená značka: 

Projdeme obcí mezi starými krásně upravenými domy v protisměru našeho příjezdu autobusem, vlevo na konci HH v zahradě malý kempink a tábořiště. Pokračujeme ze silnice vlevo po dobré lesní cestě celý den stále západním směrem. Sledujeme směrovky Grosses Pohlshorn.  Lesními stezkami dojdeme 

na okraj skalního ostrohu se zábradlím s vyhlídkou na lesy a skály kolem údolí Křinice. K ní sestupujeme strmou lesní stezkou až k rozcestí.  Naše cesta ji přejde po mostě a opět příkře stoupá lesní stezkou mezi skalami do vzrostlého lesa, kde je odbočka na Teichstein (v každém případě nevynechat!). Napřed lesem, potom po skalním hřebeni (místy řetěz, ale bezpečné) a pokud se neodchylujeme z cesty, dojdeme na západní okraj skalního masivu Teichstein.  Pohled na lesy a skály v oblasti údolí  Grosser  Zschand  je velkolepý.  Vidíme i Tanečnici a Jedlovou.  Proti nám se zvedají skály a lesy kolem Velkého Winterbergu, kudy dále povede naše trasa.

Po návratu na rozcestí sestupujeme lesem k samotě Zeughaus. Je zde i malé samoobslužné informační středisko národního parku Saské Švýcarsko. 

Po odpočinku (pozor, ve výletní restauraci se dlouho čeká na obsluhu) pokračujeme po modré značce na Grosser Winterberg.

Stará turistická cesta  Rosssteig stoupá velmi strmě lesem, později vzrostlé krásné buky, na lesnatou plošinu, kde po chvíli odbočíme dle ukazatele na vyhlídku Goldstein. Výhled ze skal do rokle Velký Zschand, k Růžáku a Lužickým horám patří k dalším skvělým cílům této túry.

Dále jdeme lesními cestami, později v těsné blízkosti české hranice po neudržované stezce - kdysi slavné cestě  Fremdenweg, která spojovala nedalekou Pravčickou bránu s vrcholem Velkého Winterbergu a skalní bránou Kuhstall, v závěru poněkud strměji bukovým lesem na čedičový Grosser Winterberg s renovovaným historickým hotelem a rozhlednou (vynikající kuchyně).  Z rozhledny je výhled bohužel omezen mnoha vzrostlými stromy. 

Na vrcholu se nachází další samoobslužné středisko NP Saského Švýcarska Eishaus.

Z Winterbergu sestupujeme po silničce Winterbergstrasse. Odbočka vlevo směr Kipphorn. Stezka nás dovede na skalisko vyčnívající z lesů s překvapujícím pohledem na celou levobřežní část Labských pískovců s německými stolovými horami a Děčínským Sněžníkem. Pohled na tok Labe hluboko pod námi a Lilienstein je velmi působivý.

Zpět po silničce k rozcestí a po zelené značce stezkou Bergpfad po mnoha dřevěných schodech sestupujeme do romantické pohraniční Schmilky, kdysi malé vesnice, dnes letoviska se starými hrázděnými domy. V místě mlýn, pekárna a mnoho možností občerstvení.  

Sestoupíme k silnici (vlevo 2 km do Hřenska) a k přívozu, který nás doveze na levý břeh Labe k zastávce vlaku Schmilka-Hirschmühle. Zpětně se otevírají hezké pohledy přes Labe na Schmilku i na skalní hřebeny kolem Grosser Winterbergu (Schrammsteine).

 

Možnosti občerstvení na trase:
Hinterhermsdorf, Erbgericht
Restaurace Zeughaus v údolí Grosser Zschand
Horský hotel Grosser Winterberg na vrcholu stejnojmenného kopce
Více restaurací ve Schmilce
Hotel Helvetia, Schmilka

Zajímavosti na trase:
Rozhledna Weifberg  
Hinterhermsdorf – podstávkové domy  
Haus des Gastes Hinterhermsdorf  Haus des Gastes Hinterhermsdorf 
Heimatstube Hinterhermsdorf
Skalní útvary Pohlshorn, Teichstein, Goldstein s výhledy
Samota Zeughaus v údolí Grosser Zschand   
Infostředisko Zeughaus
Infostředisko Eishaus
Hora Grosser Winterberg s rozhlednou a restaurací   
Bývalá rybářská vesnička Schmilka   

 

Varianty trasy:

Hlavní trasa - Hinterhermsdorf - Schmilka 

Varianta 1 - Hinterhermsdorf  BUS– Pohlshorn – Teichstein – Zeughaus – Neumannmühle  BUS 11 km  

Varianta 2 - Neumannmühle BUS – Zeughaus – Goldstein – Gr. Winterberg – Kipphorn - Schmilka VLAK 11 km

Výlet je možno rozdělit do dvou kratších tras, a to s ukončením, resp. začátkem u hostince Neumannmühle v údolí Křinice, kde je zastávka autobusu Bad Schandau – Hinterhermsdorf.  Roklí Velký Zschand  se potom dojde za půlhodiny na Zeughaus, odkud se dají absolvovat obě poloviny trasy vždy každá zvlášť.  Kolem Neumannühle prochází i trasa č. 8 a lze tak kombinovat.

Stáhnout trasu v  KML  GPX  KMZ  OVL  TCX  TK  TRK  TXT

Kategorie trasy: 

  • Pěšky

Obtížnost: 

  • Pro náročné turisty

Nejvyšší nadmořská výška: 

548 m. n. m.

Nejnižší nadmořská výška: 

128 m. n. m.

Součet převýšení: 

680 m

Délka trasy: 

17 km

Typ trasy: 

  • Bez aut

GPX: 

KML: 

Překlad: body: 

body

Překlad: tvůj diplom: 

Tvůj<br>diplom

Překlad: tvé výsledky: 

Tvé<br>výsledky
Stáhnout trasu jako PDF
Stáhnout trasu i s turistickými cíli jako PDF
Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.