Po vyhlídkové Alte Hohe Strasse a Panoramatické cestě do Bad Schandau

  • Pěšky
  • Střední obtížnost

Mikulášovice, střed BUS, VLAK - Tomášov – Waldhaus, BUS 3,5 - rozc. u silnice do Ottendorfu 5,5 – Lichtenhain 10 - Mittelndorf 13,5 – Altendorf 16 – Schlossbastei 20 - Bad Schandau, přívoz 21 – Bad Schandau, VLAK

Vyhlídková cesta v trase bývalé Alte Hohe Strasse. Jde o středověkou obchodní cestu, které spojovala přístav v Bad Schandau s Mikulášovicemi, Lobendavou a Horní Lužicí. Na německém území je dnes vedena jako turistická cesta Panoramaweg, většinou po loukách, s nádhernými výhledy k Lužickým horám, na zadní České Švýcarsko, potom v detailu na skály Affensteine a Schrammsteine a na stolové hory v nezvyklém úhlu.

Z Mikulášovic vycházíme podle směrovek Tanečnice. Přejezdem přes trať a stoupající silničkou mezi loukami (cyklotrasa 3041A) do lesa. Křižovatka s modrou značkou Zlodějská cesta – Tanečnice. Dále nás vede žlutá značka. Zůstáváme na silničce. Lesem přicházíme do horské osady Tomášov s chatovým táborem a restaurací. Silnička se mění ve vozovou cestou. Po ní lesem klesáme přes hranici do luk, u hostince Waldhaus přetínáme silnici Sebnitz - Saupsdorf (zastávka autobusů).

Zde pokračujeme v trase historické Alte Hohe Strasse. Jdeme odtud stále podle šipek Panoramaweg (většinou opatřených žlutým kolečkem) až do cíle našeho putování, stále přibližně západním směrem. Vozová cesta vede mezi loukami za neustálých výhledů do oblasti skal kolem údolí Křinice a Winterbergu, při pohledu zpět vidíme až ke Studenci a Jedlové. Mimo cestu výstup loukou k vyhlídkovému pavilonu a dále opět po cestě (pohled vlevo na Ottendorf), stále loukami na křižovatku se silnicí (její nejvyšší bod)a zastávkou autobusu (Hertigswalde, Siedlung). Odpočivadlo, výhled.

(Kratší varianta odtud sestupuje k severu po zelené značce do okresního města Sebnitz, kde lze navštívit manufakturu-výrobu umělých květin /Deutsche Kunstblume/ městské muzeum s expozicí Afrika-Haus v krásném podstávkovém domě. Náměstí je po zelené značce z odbočky od Panoramaweg vzdáleno 3 km, potom ještě cca 700 m k nádraží na trati U 28 Dráha národního parku.)

Cesta stoupá mírně k lesu, poslední výhledy směrem k východu k Lužickým horám. Lesem pod vrcholem Hochbusch, kdysi zde byla rozhledna a restaurace. Zprava se připojí červená značka ze Sebnitz. Cesta klesá lesem na okraj luk. Krásný výhled na Lilienstein, Königstein, Lichtenhain a skály kolem Winterbergu. Lučními cestami scházíme do obce Lichtenhain s pěkným barokním kostelíkem a zachovanými hrázděnými a podstávkovými domy.

Ve starém německém statku za kostelem je umístěn hotel Berghof, z terasy je nádherný výhled na skály kolem údolí Křinice a na Winterberg.

Cesta Panoramaweg vede po asfaltové, později pevné cestě loukami s výhledy, potom stezkou okrajem lesa v několika zátočinách a opět loukami – pohledy zblízka na skalní ostroh Blosstock ve skalách Affensteine. Přicházíme k rodinnému kempu na kraji další obce na Alte Hohe Strasse, Mittelndorfu. Zde křížujeme trasu výletu č. 12. Cesta vede obcí mezi domy, ale nedotýká se hlavní silnice, která vede paralelně po naší pravé straně. Dále loukami, výhledy na Schrammsteine a Falkensteine, a okrajem pole podél silnice do Altendorfu. Po silnici pár set metrů obcí. Značka (resp. ukazatel Panoramweg) ukazuje opět vlevo od silnice, těsně před restaurací Heiterer Blick, která je dále po levé straně silnice, na dolním okraji Altendorfu.

Doporučujeme zajít na parkoviště s vyhlídkovou terasou u restaurace – skvělý výhled na stolové hory Saského Švýcarska.

Panoramaweg vede dále loukami a lesem, přes parkoviště a chatovou osadu Kiefefricht na úzký zalesněný skalní hřeben (vlevo hluboko pod námi údolí Křinice) s umělou zříceninou – bez výhledu. Hřeben končí svahem, kterým sestupujeme stezkou k vyhlídce Schlossbastei. Z ní bezprostřední pohled na centrum města Bad Schandau s Labem a Liliensteinem. Po schodech dolů do města, na náměstí a nábřeží. Odtud přívozem k nádraží na levém břehu Labe.

 

Možnosti občerstvení na trase
Restaurace a chatový tábor Tomášov
Waldhaus Hertigswalde
Hotel Berghof Lichtenhain
Hotel a restaurace Heiterer Blick Altendorf
Hotely, restaurace, cukrárny v letovisku Bad Schandau

Ubytování na trase
Restaurace a chatový tábor Tomášov
Waldhaus Hertigswalde
Hotel Berghof Lichtenhain
Hotel a restaurace Heiterer Blick Altendorf
Četné hotely a penziony v Bad Schandau

Zajímavosti na trase
Panoramaweg http://www.oberelbe.de/panoramaweg/
Alte Hohe Strasse
Lichtenhain
Mittelndorf
Altendorf
Bad Schandau
Nationalparkzentrum Bad Schandau
Lázně Toskana Therme Bad Schandau
Muzeum Sebnitz
Muzeum výroby umělých květin Sebnitz
Lázně KräuterVital Bad Sebnitz

 

Varianty trasy:

Hlavní trasa - Mikulášovice, střed BUS, VLAK - Bad Schandau, VLAK

Varianta 1 - Mikulášovice, střed BUS, VLAK - Tomášov – Waldhaus, BUS – Alte Hohe Strasse – Sebnitz, nádraží VLAK 9,5 km

Stáhnout trasu v  KML  GPX  KMZ  OVL  TCX  TK  TRK  TXT

Kategorie trasy: 

  • Pěšky

Obtížnost: 

  • Střední obtížnost

Nejvyšší nadmořská výška: 

506 m. n. m.

Nejnižší nadmořská výška: 

120 m. n. m.

Součet převýšení: 

362 m

Délka trasy: 

21.4 km

Čas potřebný na projití: 

6-9 hodin / Stunden / hour

Typ trasy: 

  • Bez aut

GPX: 

KML: 

Překlad: body: 

body

Překlad: tvůj diplom: 

Tvůj<br>diplom

Překlad: tvé výsledky: 

Tvé<br>výsledky
Stáhnout trasu jako PDF
Stáhnout trasu i s turistickými cíli jako PDF
Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.