Od vlaku netradičními cestami na nejkrásnější vyhlídky Saského Švýcarska Brand a Bastei

  • Pěšky
  • Střední obtížnost

Porschdorf VLAK – Brand 2,5 – Hohnstein, parkoviště 5,5 – hrad (vyhlídky v hradním areálu) 6,5 – Polenztal 8 – Hockstein 9 - Švédské díry 14 – Bastei 16 – Rathen, přívoz - Rathen VLAK 17 km

Krásná túra za nejkrásnějšími výhledy Saského Švýcarska.

Delší varianta: Po modré značce ze zastávky Porschdorf k silnici, stále lesem při silnici údolím Tiefer Grund, potom výstup po mnoha schodech strmou roklí na vrcholové plateau (bukový les) a ke kraji skalního srázu Brand (zábradlí) s horskou chatou a ubytováním. Místu se říká Balkon Saského Švýcarska pro vynikající výhled na panorama stolových hor, do Čech (Růžák, Děčínský Sněžník)) a k Drážďanům. Pohled do propastných hloubek kaňonu říčky Polenz (tok říčky není vidět).

Modrá pokračuje k severu po široké cestě Brandstrasse do městečka Hohnstein, s hrázděnými domy a hradem na vysoké pískovcové skále. Prohlídka hradního areálu bez průvodce, platí se vstupné (v zimní části roku vstup zdarma do venkovních částí hradu, z okrajů skal výhledy do rokle Polenz).

Dále po zelené: Cestou mezi skalami sestupujeme (ostroh s hradem zůstává vysoko po naší pravé ruce) do údolí Polenztal – při sestupu vlevo odbočka po naučné stezce ke skalnímu převisu Gautschgrotte /v zimě nejvyšší ledopád v Labských pískovcích/.

V údolí říčky Polenz mineme penzion s restaurací. Značka stoupá hned do protějšího svahu. Dlouhý výstup serpentinami, potom po schůdkách a žebříčcích skalní rozsedlinou Wolfsschlucht (Vlčí rokle) na skalní ostroh Hockstein. Pohled přes hloubky rokle Polenztal na vysoko položené městečko Hohnstein i s hradem.

Zelená vede lesy po dobrých cestách, asi po dvou km se stáčí v několika serpentinách mezi skalami do údolí Amselgrund (Kosí důl). Jím bychom došli vlevo podél umělého Kosího jezera Amselsee po 15 minutách do letoviska Kurort Rathen.

My jdeme údolím naopak vpravo (proti proudu potoka) směr Schwedenlöcher – Bastei. Po chvíli z údolí začíná vlevo další dlouhý výstup (nyní až do cíle po modré značce) po železných a dřevěných schodech zmíněnými Švédskými dírami, strmou skalní roklí, až na lesnatou plošinu. Lesem, později kolem parkoviště, přicházíme k asfaltové cestě. Po ní jdeme pár set metrů po chvíli k hotelovému komplexu Bastei , nejnavštěvovanějšímu místu Saského Švýcarska. Hlavní cesta vede kolem hotelů na okraj skal Bastei (Bašta). Ploché temeno skalní věže je umístěno 190 m nad kaňonem Labe. Bastei je výletním místem už od konce 18. století a v letním slunečném dni je třeba počítat s velkým návalem. Pohled na Labe, městečko Rathen na jeho březích, stolové hory Lilienstein a Königstein i vzdálené hřebeny Krušných hor patří k nejlepším krajinným sceneriím ve střední Evropě.

Z vyhlídky sestupuje cesta po schodech na kamenný most vystavěný už v r. 1851 výlučně pro turistické účely. Most spojuje skalní ostrohy a umožňuje pohledy do propastí mezi skalami. Mezi skalami je vidět i tok Labe. Za mostem je možnost návštěvy skalního hradu Neurathen (placený vstup).

Potom už následuje sestup po stále frekventované cestě kolem vyhlídek Ferdinandstein a Tiedgestein. Napřed mezi skalami, potom lesem (odbočka vlevo ke skalnímu divadlu Rathen, mimochodem nejkrásnějšímu přírodnímu divadlu v Německu) sestoupíme do úzkého údolí mezi domy a penziony letoviska Kurort Rathen. Ulička nás dovede na labské nábřeží, na tamních lavičkách je možný odpočinek. Krásný výhled na Labe a na Lilienstein.

Přívozem (pozor, mívá dlouhé intervaly a neplatí jízdenka Labe -Elbe!) se převezeme na levý břeh a dojdeme k železniční zastávce na hlavní trati Praha – Drážďany. Předměstským vlakem S1 (interval 30 min.) jedeme do Bad Schandau, kde je přestup buď na Děčín nebo na Rumburk (Dráha národního parku).

Kratší varianta:
Z Brandu jdeme přímo do Rathenu po červené značce. Nejprve chvíli po cestě Brandstrasse, pak značka zabočí vlevo a klesá pískovcovou skalní roklí Schulzengrund na dno kaňonu Polenztal. Kolem bývalého mlýna Walterdorfer Mühle jdeme chvíli údolím, potom červená stoupá vlevo k silnici (malé parkoviště, výhled na skály Gamrig a směrem k Bastei) a opět sestupuje lesní cestou do Kurort Rathen. Známou cestou mezi penziony přicházíme k přívozu – viz delší varianta. Tato trasa je realizovatelná za 3 hodiny (bez přestávek).

Zajímavosti na trase Údolí Tiefer Grund:
Vyhlídka Brand – balkon Saského Švýcarska
Hohnstein – město
Hrad Hohnstein
Vyhlídka Hockstein
Rokle Polenztal
Švédské díry / Schwedenlöcher
Bastei – vyhlídka, skalní most
Skalní hrad Neurathen
Felsenbühne Rathen – skalní divadlo
Letovisko Kurort Rathen

Varianty trasy:

Hlavní trasa - Porschdorf VLAK - Rathen, přívoz - Rathen VLAK

Varianta 1 - Porschdorf VLAK – Brand – Walterdorfer Mühle – Rathen, přívoz - Rathen VLAK 8 km

Stáhnout trasu v  KML  GPX  KMZ  OVL  TCX  TK  TRK  TXT

Kategorie trasy: 

  • Pěšky

Obtížnost: 

  • Střední obtížnost

Nejvyšší nadmořská výška: 

363 m. n. m.

Nejnižší nadmořská výška: 

116 m. n. m.

Součet převýšení: 

606 m

Délka trasy: 

17 km

Čas potřebný na projití: 

6 hodin / Stunden / hour

Typ trasy: 

  • Bez aut

GPX: 

KML: 

Překlad: body: 

body

Překlad: tvůj diplom: 

Tvůj<br>diplom

Překlad: tvé výsledky: 

Tvé<br>výsledky
Stáhnout trasu jako PDF
Stáhnout trasu i s turistickými cíli jako PDF
Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.