Nejkrásnějšími partiemi Zadního Českého Švýcarska (jedenapůldenní trasa)

  • Pěšky
  • Pro náročné turisty

Rynartice BUS – Na Tokání 5 km – Panenská jedle 9,5 km  - Černá brána 12 km – Hadí pramen 15,5 km – Vlčí deska  - Niedermühle 16 km – Horní splav 17,5 km – soutěska Křinice - Zadní  Jetřichovice 22,5 km – Mezní Louka BUS 28 km

Trasa představí tajemný svět pískovcových roklí a soutěsek včetně plavby na lodičkách na německém úseku soutěsky Křinice (Horní splav, Obere Schleuse).  Pro svoji náročnost ji navrhujeme plánovat jako dvoudenní víkendové putování s přespáním v některém z turistických penzionů v lesní samotě Na Tokání.

Pro nástup na trasu i odjezd lze využít turistickou autobusovou linku 434, která jezdí v červenci a v srpnu denně, v ostatní době od dubna do října v sobotu, v neděli a ve svátky.

V úseku Rynartice – Vlčí deska využijeme dálkové modré značky, která vede do Brtníků.

První den odpoledne:  Z autobusové zastávky v Rynarticích (Rynartice jsou nádherná osada se starými chalupami v horské poloze vysoko nad rozeklaným terénem roklí Českého Švýcarska) stále po modré značce směr Brtníky. Ještě v obci možno odbočit neznačenou pěšinou na nezalesněný Křížový vrch se skvělým rozhledem na Studenec, Jedlovou, Chřibskou, Jetřichovické skály, Růžák a Velký Zschirnstein v Saském Švýcarsku.  Modrá směřuje k severu lesními cestami na louku na Tokání a dále necelých 0,5 km pod skalní masivy k bývalým loveckým srubům, které dnes slouží k ubytování a stravování. Nacházíme se v srdci vlastního Českého Švýcarska, v oblasti Jetřichovických skal. Stezky ve skalách zde vybudovala rodina Kinských v polovině 19. století. Území popsal adjunkt Náhlík v nejstarším průvodci po Českém Švýcarsku z r. 1864.  (Dvoudenní varianta umožňuje zde přespat. V takovém případě určitě navštívit po žluté směr Doubice  skalní bludiště Úzké schody se skalními průchody a mnoha žebříčky.  Tam a zpět asi další 3 km.)    Celkem první den 5 km, s odbočkou na Úzké schody 8 km. 

Druhý den:  Modrá značka pokračuje klikatící se cestou pod skalními masivy Vysokých stěn a Vosím vrchem na rozcestí u bývalé Panenské jedle, Můstkovou roklí do příčné Divoké rokle s možnou odbočkou ke skalnímu útvaru Černá brána. Jsme v srdci NP České Švýcarsko. Následuje výstup rozsáhlými lesy a úpatím Dravčích skal (nejsou v lesním porostu vidět) k Hadímu prameni a Vlčí desce. 

Od Vlčí desky sestoupíme poměrně prudce po zelené spojce do údolí Křinice k budovám bývalého mlýna Niedermühle, krásně zachovanému stavení, jednomu z nejstarších v údolí Křinice. 

Dále po pravém (německém) břehu Křinice jdeme po červených značkách lesní cestou vysoko nad Křinicí k soutěsce Horní splav (Obere Schleuse). Jedno z nejkrásnějších míst v oblasti a zároveň na celé českoněmecké hranici. Pravidelné plavby s německým převozníkem na lodičkách - vždy od Velikonoc do konce října. 

Dále po německé modré značce soutěskou Křinice, do skalního tunelu ve Vlčí rokli (Wolfsschlucht), místem, kde se vyskytují staleté jedle. Na rozcestí pod skalami Rabensteine přejdeme můstek přes Křinici na louku, kde byly do roku 1945 Zadní Jetřichovice.  Odtud po zelené zpočátku Českou cestou, pak vzhůru Hlubokým dolem po asfaltové cestě a potom pěšinami a cestami, v závěru prudký sestup, stále lesy na Mezní Louku k hotelu, parkovišti a stanici autobusů.  Celkem 23 km.

 

Možnosti občerstvení na trase Rynartice
Hotel Zámeček
Penziony Na Tokání
kiosek u přístaviště lodiček Obere Schleuse
Hotel a restaurace na Mezní Louce  

Možnosti ubytování
Hotel Zámeček Rynartice  
Penziony Na Tokání
Hotel Mezní Louka  
Penzion a apartmánové seníky U Fořta  
Kemp Mezní Louka a apartmány Celnice  
Penzion Na Vyhlídce v Mezné  

Zajímavosti na trase
Rynartice  
Náhlíkův průvodce Českým Švýcarskem z r. 1864 – prodává o.p.s. České Švýcarsko  
Lovecké sruby Na Tokání  
Černá brána  
Vlčí deska  
Soutěska Křinice (Kirnitzschtalklamm)  
Plavba na lodičkách Obere Schleuse  
Zadní Jetřichovice  
Česká silnice  

 

Varianty trasy:

Hlavní trasa

Varianta 1

Varianta 2

Stáhnout trasu v  KML  GPX  KMZ  OVL  TCX  TK  TRK  TXT

Kategorie trasy: 

  • Pěšky

Obtížnost: 

  • Pro náročné turisty

Nejvyšší nadmořská výška: 

471 m. n. m.

Nejnižší nadmořská výška: 

261 m. n. m.

Součet převýšení: 

926 m

Délka trasy: 

28 km

Čas potřebný na projití: 

9 hodin / Stunden / hour

Typ trasy: 

  • Bez aut

GPX: 

KML: 

Překlad: body: 

body

Překlad: tvůj diplom: 

Tvůj<br>diplom

Překlad: tvé výsledky: 

Tvé<br>výsledky
Stáhnout trasu jako PDF
Stáhnout trasu i s turistickými cíli jako PDF
Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.