Na českou Fudžijamu a do kaňonu Labe

  • Pěšky
  • Pro náročné turisty
  • Střední obtížnost

Srbská Kamenice BUS – Růžák 3,5 – Pastevní vrch 8,5 – Růžová  10 - Janov, rozhledna 13,5 – Janov 14 – Labská vyhlídka 17,5 – Hřensko BUS 18 km

U zastávky autobusu Srbská Kamenice-pošta se nachází informační středisko se spoustou praktických rad a vždy i s pěknou výstavou. Obec Srbská Kamenice (Vesnice roku Ústeckého kraje - 2013) s pozoruhodným kostelem sv. Václava a unikátní naučnou stezkou pro děti i dospělé je východištěm žlutě značené cesty, která provází celou trasu do Hřenska. Výstup loukami a potom bukovým lesem pěšinou na nejkrásnější vulkanický vrchol Českého Švýcarska. Z podzimních ranních mlh vystupuje kužel Růžáku (Růžovský vrch, 619 m) jako sopka. 

Růžák se nachází v 1. zóně NP a v národní přírodní rezervaci Růžák. Z vrcholu není žádný výhled, vrchol je porostlý bukovým lesem, bývalá chata a rozhledna nebyly obnoveny. Značená cesta sestupuje po severním svahu. Ze severního  rozcestí pod Růžákem vede pevná cesta lesem a otevřeným terénem k silničce s malým parkovištěm na východním okraji Růžové. 

Odtud vystoupáme za 10 minut po naučné stezce na holý vrcholek Pastevního vrchu. Odměnou je kruhový výhled na stolové hory Saského Švýcarska, Křídelní stěny s Velkým Winterbergem, na Jetřichovické skály a na Lužické hory. Kdysi oblíbená výletní restaurace zanikla po odsunu Němců. 

Procházíme Růžovou kolem barokního kostela, kde je zastávka autobusu, a kolem restaurace Pod kostelem na její severní konec a z rozcestí Hájenky (odbočka zelené do Mezné přes Soutěsky) procházíme kolem golfového areálu v krásné přírodní scenérii do obce Janov. 

Golfový areál je přístupný pro nejširší veřejnost a je možné si objednat i krátký seznamovací trénink s trenérem. Je přístupná i klubovna s občerstvením. 

Nad areálem, na zalesněném vrcholu Janovského vrchu (Clary-Berg), stojí volně přístupná rozhledna s vynikajícím výhledem na Saské i České Švýcarsko; výhled je ještě obsáhlejší než z Pastevního vrchu.  Zvláště pohled na skalní masivy pod Velkým Winterbergem do skal Schrammsteine až po Křídelní stěny (je vidět i Sokolí hnízdo na Pravčické bráně.) Do Janova krátký sestup a loukou do středu obce. 

V Janově možnost občerstvení v několika penzionech. Cesta dále kolem bývalého větrného mlýna, za ním rozsáhlé louky s výhledem ke Křídelním stěnám, a lesem do Hřenska, historické brány Českého Švýcarska. Značka v závěru sestupuje z Labské vyhlídky (pohled do labského kaňonu, na Hřensko a skály Schrammsteine), kde na nábřeží v Hřensku u přívozu končí. 

Trasa je velmi pestrá, vrcholy sopečného původu vystřídají ve druhé polovině daleké výhledy na stolové hory. Trasa vrcholí pohledem z Labské vyhlídky, kdysi jednoho z nejznámějších vycházkových míst kolem Hřenska, do labského údolí a sestupem do nejfrekventovanějšího letoviska Českého Švýcarska. Hřensko nabízí možnost pokračovat dále přívozem například na levý břeh Labe a k cílům v Saském Švýcarsku (stolové hory Kaiserkrone a Zirkelstein).

 

Možnosti občerstvení na trase Srbská Kamenice:  
Zelená hospoda, tel. +420 412582994 a řada penzionů
Růžová: Restaurace U kostela

Možnosti ubytování:
Růžová:
Penzion Arosa  (penzionarosa@seznam.cz)
Penzion Nový svět
Janov:
Pension Pastis
Hotel U Zeleného stromu
Pension U Rytíře
Hřensko:
Hotel Praha
Penzion-restaurace Česká hospoda, tel.  +420 412 530 963

Zajímavosti na trase:
Srbská Kamenice
Kostel sv. Václava v Srbské Kamenici
Národní přírodní rezervace Růžák
Vyhlídka z Pastevního vrchu
Růžová  
Golfový areál v Janově
Rozhledna Janov  
Janov
Labská vyhlídka nad Hřenskem
Hřensko  
Kaňon řeky Labe u Hřenska

 

Varianty trasy:

Hlavní trasa - Srbská Kamenice - Hřensko

Varianta 1 - Srbská Kamenice BUS – Růžák – Pastevní vrch – Růžová BUS, 10 km :   půldenní trasa s použitím autobusu

Varianta 2 - Hájenky BUS - Janov, rozhledna  - Labská vyhlídka – Hřensko  BUS,  7 km:   Krátký několikahodinový výlet, který s použitím autobusu umožní vychutnat výhled a kolem Janova a je vhodný i pro méně zdatné turisty.

Stáhnout trasu v  KML  GPX  KMZ  OVL  TCX  TK  TRK  TXT

Kategorie trasy: 

  • Pěšky

Obtížnost: 

  • Pro náročné turisty
  • Střední obtížnost

Povrch: 

  • Lesní pěšina

Nejvyšší nadmořská výška: 

610 m. n. m.

Nejnižší nadmořská výška: 

127 m. n. m.

Součet převýšení: 

646 m

Délka trasy: 

18 km

Čas potřebný na projití: 

6 hodin / Stunden / hour

Typ trasy: 

  • Bez aut

GPX: 

KML: 

Překlad: body: 

body

Překlad: tvůj diplom: 

Tvůj<br>diplom

Překlad: tvé výsledky: 

Tvé<br>výsledky
Stáhnout trasu jako PDF
Stáhnout trasu i s turistickými cíli jako PDF
Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.