Lužickou spojkou z hor do Centra Českého Švýcarska

  • Pěšky
  • Střední obtížnost

Lužická spojka 1: Jedlová VLAK – hrad Tolštejn 2,5 – Jedlová, chata a rozhledna 5,5 - u nádraží Chřibská 10 – Rybniště VLAK 13- Karlova výšina, vyhlídka 16 – Krásná Lípa, náměstí 22 - VLAK 23 km

Výhodně položené nádraží Jedlová ve výši 550 m n. m. umožňuje rychlý nástup po Tolštejnské cestě (cyklotrasa 3015), v závěru krásnou horskou alejí pod mohutnou skálu Tolštejna. Odbočka po červené na vrchol, podél hradních zřícenin kolem hradní restaurace na vrchol skály (placený vstup) 670 m, kruhový výhled cloní na východě Pěnkavčí vrch a na západě Jedlová.

Zpět dolů pod hrad a až do Krásné Lípy po hřebenové Lužické spojce (červená značka) vyznačené KČT v r. 2013 jako spojnice severočeské Hřebenovky a německé Oberlausitzer Bergweg.  Výstup po pevné cestě, v závěru po asfaltce na západní úbočí Jedlové.   Odtud skvělý pohled na krajinu západní části Lužických hor, Studenec, Růžák, Jetřichovické skály a Českosaské Švýcarsko. Odbočka asfaltkou na zalesněný plochý vrchol Jedlové 774 m (obnovená chata s ubytováním, obnovená rozhledna, obnovený Schillerův památník, sjezdovka, možnost jízdy na koloběžkách do Jiřetína).  Na rozhlednu, která poskytuje jeden z nejkrásnějších výhledů v severních Čechách i daleko do vnitrozemí (Bezděz) a do Lužice, je placený vstup.

Sestup zpět na západní úbočí. Značená cesta dále sestupuje po severním svahu Jedlové s neustálými  výhledy  do Šluknovského výběžku i na České Švýcarsko.  Kolem sjezdovky prudší klesání na rozcestí a na okraj lesa v osadě  Jedlová. Podél několika chalup a chat   (možnost rychlého občerstvení), a potom stále rozsáhlými lesy  až na rozcestí s modrou značkou u nádraží Chřibská, které je odtud vzdáleno asi 400 m, jakož i penzion Relax s restaurací. Do města Chřibské vede modrá odtud 4,5 km krásnými lesy a Horní Chřibskou.

Červená pokračuje také stále lesy, asi 300 m po málo frekventované silnici kolem pily, potok lesními cestami po úpatí Plešivce k silnici 263 v Rybništi. Rybniště jakož i celá trasa Lužické spojka se nachází na rozvodí Baltského a Černého moře. V Rybništi je uzel turistických cest u nádraží.  Spojení vlakem je směrem na Liberec přes Varnsdorf a Žitavu, na Rumburk přes Krásnou Lípu a na Českou Lípu a Doksy, resp. na Děčín přes Jedlovou.

Cesta vede podél trati a kolem posledních domů Rybniště pak stoupá do lesa. Jím k Farskému prameni, studánka s pitnou vodou. Brzy následuje odbočka žluté značky na Karlovu výšinu 586 m. KČT Krásná Lípa obnovil přístup na vyhlídku i vyhlídkovou plošinu samu v r. 2013. Od zábradlí na okraji sklaní stěny je krásný výhled na Doubici, horské letovisko na pomezí Lužických hor a Labských pískovců. Potom zpět po žluté k Lužické spojce.

Ta sestupuje společně s cyklotrasou 211 k silnici na rozcestí  Vápenka.  Odtud společně s trasou Köglerovy naučné stezky , nejstarší v Čechách širokou lesní cestou severním směrem . Ven z lesa a mezi chalupami osady Kamenná Horka mírné klesání k městskému lesu (lesopark), a jím kolem hřbitova na rozcestí cest u Domu Českého Švýcarska na náměstí v Krásné Lípě. Hotel, pivovar, čokoládovna, sportovní areál v místě.  Po zelené značce městem k nádraží Krásná Lípa, kde trasa končí.

 

Možnosti občerstvení na trase:
Restaurace na nádraží Jedlová  
Restaurace na Tolštejně  
Restaurace v chatě na Jedlové
Restaurace penzionu Relax  u nádraží Chřibská
Restaurace v areálu Lípa Resort Krásná Lípa
Křinický pivovar

Možnosti ubytování:
Chata Jedlová  
Sportcentrum Jiřetín pod Jedlovou
Chata Zvoneček, Jedlová, tel. +420 412 379 127
Penzion pod Jedlovou
Penzion Relax,  Chřibská
Pension Mencl, Horní Chřibská
JV Ranch, Rybniště
Lípa Resort, Krásná Lípa
Penzion Kyjovská terasa, Kyjov

Zajímavosti na trase:
Nádraží Jedlová  
Hrad Tolštejn  
Hora Jedlová s chatou a rozhlednou  
Malý Stožec  
Rybniště  
Karlova výšina  
Doubice  
Vápenka-bývalá sklárna  
Köglerova naučná stezka  
Kamenná Horka  
Krásná Lípa, Lípa-Rezort
Dům Českého Švýcarska v Krásné Lípě
Čokoládovna MANA v Krásné Lípě  
Křinický pivovar
Motocykly Čechie Böhmerland  
Mezinárodní cyklistický závod Tour de Feminin  
Sportovní areál v Krásné Lípě  

 

Varianta trasy:

Hlavní trasa - Jedlová - Krásná Lípa

Varianta 1 - Jedlová VLAK  – Tolštejn – Jedlová – Jedlová VLAK  8 km

Jedná se o krátký okružní výlet vedoucí k oběma dominantním cílům Lužické spojky. Návrat z vrcholu Jedlové po červené  a následně po zelené do výchozího bodu k nádraží Jedlová.

Varianta 2 - Rybniště VLAK  -  Karlova výšina – Krásná Lípa VLAK 10 km

Krátký pohodlný výlet s nenáročným výstupem s použitím vlaku k rozhledovému místu na západní výspě Lužických hor. 

Stáhnout trasu v
KML 
GPX 
KMZ 
OVL 
TCX 
TK 
TRK 
TXT

 

Kategorie trasy: 

  • Pěšky

Obtížnost: 

  • Střední obtížnost

Povrch: 

  • Asfalt
  • Lesní pěšina

Nejvyšší nadmořská výška: 

0 m. n. m.

Nejnižší nadmořská výška: 

0 m. n. m.

Součet převýšení: 

0 m

Délka trasy: 

23 km

Čas potřebný na projití: 

7 hodin / Stunden / hour

Typ trasy: 

  • Bez aut

GPX: 

KML: 

Překlad: body: 

body

Překlad: tvůj diplom: 

Tvůj<br>diplom

Překlad: tvé výsledky: 

Tvé<br>výsledky
Stáhnout trasu jako PDF
Stáhnout trasu i s turistickými cíli jako PDF
Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.