Kolem skalní kaple do tajemných roklí pod Strážištěm

  • Pěšky
  • Pro rodiny s dětmi
  • Pro začínající turisty

Jetřichovice BUS – hotel Bellevue – Všemily, kaple - Svinské doly, modrá 5 – rozcestí nad Filipovem 7 – pod Strážištěm 8,5 - Srbská Kamenice BUS  vč. prohlídky naučné stezky 11

Realizace trasy je závislá na proznačení cesty v úseku Jetřichovice – Svinské doly, rozcestí s modrou. Finanční prostředky jsou vyčleněny od roku 2012. 

Trasa začíná v Jetřichovicích, ústředním letovisku vlastního Českého Švýcarska. Stoupá kolem hotelu Bellevue (v létě malé koupaliště) a loukou vede k ohybu silnice (skalní útvar připomínající krápník, resp. přesýpací hodiny - skalní výklenková kaple Kalvarie). Lesním úvozem vzhůru kolem chat na okraj planiny Folga (zděná kaplička Antonína Paduánského), další ohyb silnice. Cesta vede po okraji Folgy s pohledy na Růžák, pak zabočí vlevo roklí dolů a sestoupí k prvním chalupám obce Všemily. Hned na začátku je unikátní skalní kaple, která nemá v oblasti obdoby. Za ní budova bývalé školy, výborně udržovaná (dnes používaná jako chalupa). Procházíme údolím Chřibské Kamenice, je zde řada lidových staveb. Značka přejde po lávce přes potok a přetne silnici Jetřichovice-Děčín. Stoupá k jihozápadu loukami k lesu a jím do údolí Prasečího potoka (většinou suchý). Asi 1,5 km za silnicí přicházíme na rozcestí s modrou, která přichází zleva (od zápau) od Dolského mlýna. V okolí se nachází řada bunkrů (tzv. řopíků) z 30. let 20. století.  Nedaleko jsou dvě vybavené pevnosti "Řopík" (otevřeno v létě o víkendech)a ministezka k budování obranné linie z r. 1938.

Další 2 km po modré značce lesem, občas skalní útvary, napřed v údolí, pak výstup poměrně prudce vzhůru na okraj luk u Filipova. Otevře se výhled na vulkanické kopce kolem České Kamenice včetně Zámeckého vrchu s hradní zříceninou.

Končí zde silnička od Filipova. Vpravo dle ukazatele (směr žlutá značka) jdeme k západu okrajem lesa s výhledy na vrch Strážiště, potom lesem po jeho pravém úbočí, stále mírný výstup. Po 1,5 km nás tato spojka přivede na žlutou značku, přicházející sem zleva (od jihu) z Jánské. 

Po žluté sestupujeme prudce roklí až ke značené odbočce k vyhlídce nad jezírkem. Odbočku nevynechat – ze skály je krásný pohled na Srbskou Kamenici s kostelem a na Růžák.  U skály je i malá pískovcová jeskyně. V době třicetileté války sloužila jako úkryt.

Zpět ke žluté značce. Po ní kolem rezervace Arba a po mostě přes Kamenici přímo do centra Srbské Kamenice, nekrásnější obce Ústeckého kraje 2013, kde najdete zastávku autobusu a informační středisko s řadou zajímavých výstav. 

Zde se vyplatí projít si malý okruh cca 1,5 km:  Po zelené vystoupit ke kostelu, dolů ke skalnímu  reliéfu a po silnici zpět k infocentru. Doporučujeme navštívit zdejší naučné stezky a obnovené lesní divadlo, ke kterému vede mostek přes Kamenici (u obecního, úřadu, vybudován 2015, resp. cestu poradí v infocentru). V letních měsících zde probíhají divadelní představení.

 

Možnosti občerstvení na trase:
Hotel Bellevue, Jetřichovice  

V Srbské Kamenici: 
Pension Vesna  
Restaurace Ve Starém krámě  
Pension U kostela  
Zelená hospoda  

 

Možnosti ubytování:
Hotel Bellevue, Jetřichovice

Srbská Kamenice:
Pension Pod kaštany  
Pension Vesna  
Restaurace ve Starém krámě
Pension U kostela  
Pension Les  
Pension Romance  
kemp U Ferdinanda  

 

Zajímavosti na trase:
Jetřichovice  
Všemily a skalní kaple
Srbská Kamenice
Kostel sv. Václava v Srbské Kamenici
Bunkry u Srbské Kamenice  
Vyhlídka nad jezírkem 
Naučné stezky v obci
Přírodní rezervace Arba  
Lesní divadlo  
Svinské Doly
Vrch Strážiště

Stáhnout trasu v  KML  GPX  KMZ  OVL  TCX  TK  TRK  TXT

Kategorie trasy: 

  • Pěšky

Obtížnost: 

  • Pro rodiny s dětmi
  • Pro začínající turisty

Povrch: 

  • Lesní pěšina

Nejvyšší nadmořská výška: 

411 m. n. m.

Nejnižší nadmořská výška: 

209 m. n. m.

Součet převýšení: 

366 m

Délka trasy: 

11 km

Čas potřebný na projití: 

5 hodin / Stunden / hour

Typ trasy: 

  • Bez aut

GPX: 

KML: 

Překlad: body: 

body

Překlad: tvůj diplom: 

Tvůj<br>diplom

Překlad: tvé výsledky: 

Tvé<br>výsledky
Stáhnout trasu jako PDF
Stáhnout trasu i s turistickými cíli jako PDF
Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.