K Dolskému mlýnu a na Šaunštejn

  • Pěšky
  • Pro rodiny s dětmi

Z Jetřichovic se vydáme po žluté směrem na Vysokou Lípu. Odbočíme ke Starému mlýnu a hned za ním vejdeme do údolí Jetřichovické Bělé.

Dojdeme na rozcestí u Královského smrku, odtud stále po žluté podél vody, dojdeme k soutoku, který přejdeme po můstku a pokračujeme přímo ke skále. Vytesané schody a zábradlí nám pomohou dostat se na terasu a dál, až na pěšinu běžící kolem Kamenice. Brzy staneme nad protrženým jezem a na druhém břehu poprvé uvidíme slavný Dolský mlýn. Cesta vede k nové lávce přes Kamenici, přejdeme ji a jdeme prozkoumat pohádkové ruiny mlýna.

Vrátíme se přes můstek na pravý břeh a stoupáme, teď už s modrou značkou, do prudkého svahu nádhernou skalnatou strží. Po zhruba kilometru výšlapu ale přeci jen vyjdeme z lesa a po žluté až do vesničky Vysoká Lípa. Cesta začne sestupovat na silničku, kolem místa zvaného Pod Loupežákem a až k rozcestníku, od kterého se vydáme po červené a k Šaunštejnu.

Vzhůru do skal vedou schůdky a vedle nich je ve skále vytesaná hradní strážnice. Úzké skalní štěrbiny se dají po skoro kolmých řebřících zdolat jen s velkou opatrností, děti se tu protáhnou snáz, než dospělí. Po lávce přejdeme nad propastí až na skalní ostroh poslední skály, odkud je pěkný výhled.

Když sejdeme z hradu dolů, opět se chytíme červené značky a stoupáme zhruba půl kilometru k Malé Pravčické bráně, po které se narozdíl od Pravčické brány můžeme projít.
Stejnou cestou se vracíme zpět. Sejdeme až do Vysoké Lípy, odkud nás autobus doveze do Jetřichovic, k výchozímu bodu.

 

Pohádkový Dolský mlýn aneb kde Pyšná princezna mlela obilí

 

Dolský mlýn, který je zmiňován již roku 1515, poslední stálí obyvatelé opustili roku 1945 a od té doby začala neobydlená stavba chátrat. 

Romantická ruina Dolského mlýna ve skalnatém údolí Kamenice láká nejen turisty, ale i filmové štáby. 

Již v roce 1951 sem zavítal režisér Bořivoj Zeman, aby zde natočil několik záběrů pro svoji slavnou pohádku Pyšná princezna. Dolský mlýn pro potřeby filmařů prošel několika úpravami, filmový architekti vyměnili lepenkovou střechu za romantičtější a dobovější došky. Druhý zásah do prostředí mlýna byl bohužel již méně šetrný, v záběru překážela protější budova hotýlku, a tak byla zbourána. Tu scénu zná jistě každý – princezna Krasomila s princem Miroslavem přicházejí k příbytku starých mlynářů a pomohou jim semlít obilí. Několik málo vteřin za filmovém plátně zajistilo Dolskému mlýnu slávu a dodnes jej navštěvují turisté i filmový nadšenci pátrající po zajímavých místech natáčení.

V roce 2008 se zde natáčely hned dvě pohádky – Ztracený princ a Peklo s princeznou, kdy ve mlýně dováděli čerti a vozili se na mlýnském kole. V roce 2013 se Dolský mlýn proměnil na středověkou usedlost, a to když se tu natáčel historický velkofilm Poutnice.

 Projekt Turistika bez hranic byl podpořen z Programu Cíl 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007 – 2013.

Kategorie trasy: 

  • Pěšky

Obtížnost: 

  • Pro rodiny s dětmi

Nejvyšší nadmořská výška: 

362 m. n. m.

Nejnižší nadmořská výška: 

229 m. n. m.

Součet převýšení: 

188 m

Délka trasy: 

9.3 km

Čas potřebný na projití: 

4 h

Typ trasy: 

  • S atrakcemi
  • S příběhem
  • S využitím autobusu

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.